Jednym z najbardziej popularnych artykułów gospodarstwa domowego jest ten, który znajduje się w absolutnie jakimkolwiek mieszkaniu oraz służy do sprzątania. Istnieje dużo typów urządzeń sprzątających, co poniektóre są bardzo poręczne i stosowane przeważnie w samochodach, inne natomiast są duże i używane nie tyle w mieszkaniach, co w biurach.
Odróżniają się wzajemnie nie tylko wielkością, lecz także mocą silnika czy też siłą ssania.

budownictwo jednorodzinne

Autor: UBM
Przykładowo w marketach z artykułami gospodarstwa domowego można by kupić odkurzacze bezworkowe, z filtrem wodnym, ręczne albo np. automatyczne. Istnieją ponadto odkurzacze Ulpa centralne, a zatem takie, które są poniekąd wmontowane w budynek. Są tam wbudowane gniazdka, do których podłącza się rurę ssącą i można zacząć prace sprzątające. Są one wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem dla alergików oraz dla budynków, w których są małe dzieci, gdyż sam mechanizm odkurzacza znajduje się poza odkurzanym miejscem, czyli brudne powietrze nie dostaje się z powrotem do sprzątanego pomieszczenia.
Dla osób wrażliwych na kurz, niezłym rozwiązaniem mógłby być również odkurzacz z filtrem wodnym lub taki, który ma hipoalergiczny filtr. Jest on częścią odkurzaczy piorących oraz wyłapuje on efektywnie wszystkie bakterie oraz pyłki. Pewną wadą takich odkurzaczy jest znaczna waga i konieczność wylewania wody natychmiast po każdym użyciu.

Zakupując nowy sprzęt, trzeba ponadto zwrócić uwagę na dołączone do niego akcesoria, które np. pomogą posprzątać trudno dostępne miejsca. Nabywając takiego typu narzędzie, dobrze jest także dokupić do niego teleskopową rurę.