Niektóre sprzęty i elementy budowlane są niezastąpione. Tak można mówić na pewno jeśli mowa o piance poliuretanowej. Pianka przez wzgląd na dobre właściwości mechaniczne jak również fizyczne, a także łatwy sposób użycia, jest na pewno produktem, bez którego naprawdę ciężko prosperuje taki klasyczny plac budowy.

Pianka poliuretanowa do kupienia jest w sklepach w dwóch typach: jednoskładnikowej i dwuskładnikowej. Obie są dość szybko wysychające i posiadają taką zwartą formę. Pianka powstaje przez wchodzenie w reakcję dwóch podstawowych płynnych składników. Pierwszy składnik to specjalny gaz (zobacz też: przeglądy gazowe) (poliizocyjanian, kolejny – poliol, a także alkohol wielowodorotlenowy. Pianki na bazie poliestrów są sztywniejsze oraz mniej odporne na warunki środowiskowe, natomiast takie na bazie polieterów odznaczają się większą elastycznością i większą wytrzymałością – budoskop.pl/firmy/wiz,27,polietylenowe-i-poliuretanowe.html. Aby doszło do reakcji spienienia jak również utwardzenia, potrzebna jest woda.

wełna

Autor: Knauf Insulation

Dla pianek jednoskładnikowych wystarcza wilgotność w powietrzu, a dla rodzaju dwuskładnikowego może to być azot czy izobutan. W ten sposób powstaje surowiec stabilny chemicznie, o komórkowej strukturze, w nim aż 90% kapsuł jest zamkniętych jak i wypełnionych powietrzem. To powoduje, że pianka ta posiada mały ciężar właściwy jak również sporą spójność wewnętrzną. W zależności od przeznaczenia, pianki możemy używać jako dodatkowe składowe, które mają wpływ na jej właściwości higroskopijne – poczytaj o materiałach budowlanych . Również wytrzymałość mechaniczna, co oznacza możliwość rozciągania oraz ściskania, jest duża, a to dlatego, że małe komórki są bardziej elastyczne. Pianki dwuskładnikowe zawierają w swej strukturze zamknięte, wypełnione powietrzem przestrzenie, to sprawia, że są dobrymi materiałami izolującymi jak również wypełniaczami.

Tak samo niesamowicie potrzebna na placu budowy jest wełna mineralna. Jest to surowiec doskonale izolujący pochodzenia mineralnego. Stosowany na budowach do zabezpieczeń termicznych jak i dźwiękowych ścian wewnątrz i zewnątrz budynku, a także poddaszy i podłóg. Wełna jest też wykorzystywana do izolacji różnego rodzaju dachów jak i ciągów instalacyjnych.