Kamień od zawsze był modnym materiałem budowlanym. Nie przypadkowo kamieniarz obok szewca to jeden z najstarszych znanych dzisiaj fachów. Z kamienia budowano domy, drogi. Z atutów kamienia największym jest jego odporność i uniwersalność . Jeśli chcemy mieć w mieszkaniu coś trwałego a przy tym estetycznego, wyrób kamienny jest świetnym fortelem. Na pewno długo będzie on piękny i efektywny.

Będzie to inwestycja na lata. Najlepiej już przy projektowaniu mieszkania zastanowić się, czy nie warto jako sposobu opalania zdecydować się kominek. Obecnie w handlu można zakupić wiele modeli kominków, zaczynając od żelaznych po kamienne kominki. Współczesne kominki mogą ogrzać całe mieszkanie, a przy tym prezentują się nader estetycznie, a najpiękniej naturalnie kominki marmurowe. Nabytek to na całe lata, zatem aby być pod każdym względem zadowolonym, należy się dobrze zastanowić nad wyborem.
Moc naszego kominka powinna być dobrana do powierzchni domu. Dodatkowo współczesne kamienne kominki wyposażone są we wkład plus system wentylacji podnoszący wydajność ogrzewania. Istnieje również możliwość montażu kominka z tzw. płaszczem wodnym, dzięki niemu nie tylko ogrzejemy dom, przy okazji zagrzejemy też wodę. Kiedy jeszcze dodamy do tych atutów wytworny wygląd jaki bezsprzecznie mają kamienne kominki, na pewno będziemy ukontentowani.

Kominki

Autor: noguerajef
Źródło: http://www.sxc.hu

W trakcie projektowania instalacji kominkowej musimy zwrócić uwagę na to, by komin (odpływ liniowy garażowy 5m) był usytuowany w środkowej części domu, tak aby nagrzane powietrze w łatwy sposób mogło dojść do każdego zakątka domu, aby zapewnić domownikom domu odpowiednie ogrzewanie nawet srogą zimą.

Bez względu na to jaki typ kominka zainstalujemy, dobrze jest nabywać drewno sezonowane, przesuszone, zapewnia ono daleko więcej ciepła aniżeli świeże, mokre. Wbrew obiegowym opiniom przesuszone drewno nie spala się w szybszym tempie niż mokre, jest odwrotnie. Możemy samodzielnie sezonować drewno, lecz wymaga to czasu (minimum 2 lata), i właściwych warunków. Musimy dysponować zadaszoną, przewiewną wiatą, drewka nie mogą ściśle przylegać do ściany – pomiędzy ścianą a drewnem winno być około 50 centymetrów, co pozwoli dopływać powietrzu. Autorstwo: