Klimatyzator to rodzaj urządzenia, które coraz częściej spotykamy nie tylko w biurowcach, ale także w naszych domach. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jaki wybrać klimatyzator, aby dobrze spełniał swoją funkcję?

Wśród urządzeń klimatyzujących wyróżnia się dwa elementarne rodzaje: klimatyzatory, które mogą być umieszczone w wybranym miejscu na stałe oraz klimatyzatory (zobacz|sprawdź klimatyzatory montaż) mobilne. Bez względu na to, czy kupimy klimatyzator montowany na stałe czy przenośny, można go wykorzystywać na dwa sposoby. W czasie letnich upałów można go wykorzystać do zmniejszania temperatury w pomieszczeniu, podczas zimy może natomiast służyć do nieznacznego podgrzania temperatury , która utrzymywana jest we wnętrzu.

Jednak najczęściej decydujemy się kupić je, aby zmniejszały temperaturę. W związku z tym, kupując klimatyzator, trzeba zwrócić głównie uwagę, jaką ma wydajność. Kolejna kwestia, którą powinno się przemyśleć to zdecydowanie, czy lepszy w naszym przypadku będzie klimatyzator , który można przenosić, czy montowany na stałe. Klimatyzatory mobilne jednak to urządzenia o niskiej wydajności. Do tego w czasie pracy są stosunkowo głośne. Komfort przebywania w pomieszczeniu, w którym znajduje się klimatyzator, który można przenosić jest więc niski.

klimatyzator

Autor: See-ming Lee
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu mieszkańców domów jednorodzinnych boryka się z problemem zbytniej wilgoci w domu. W pomieszczeniach zbyt wysokiej wilgotności bardzo szybko rozwija się pleśń, która naprawdę niekorzystnie wpływa na kondycję zdrowotną mieszkańców. Walkę ze zbyt duża wilgocią można wygrać ,stosując osuszacze powietrza. Do wyboru są dwa typy urządzeń tego rodzaju: osuszacze adsorpcyjne oraz kondensacyjne. Urządzenia te prowadzą do skraplania się pary wodnej. Ich nieodłączną częścią jest zbiornik, w którym wspomniana para się zbiera.

W warunkach domowych doskonale sprawdzają się osuszacze o charakterze kondensacyjnym. Wydajność osuszacza powinno się dobrać w zależności od rozmiaru pomieszczenia i rozmiaru zawilgocenia pomieszczenia, w którym osuszacz ma się znaleźć. Im większą powierzchnię ma pomieszczenie, tym wydajność urządzenia powinna być wyższa. Wydajność osuszaczy podaje się w litrach. Osuszacze nie mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach, w których temperatura nie przekracza pięciu stopni Celsjusza, ale też w takich, w których jest większa niż trzydzieści pięć stopni. Osuszacz to bez wątpienia rewelacyjne urządzenie, którego kupno z pewnością warto rozważyć.