Marzenie o rodzinnym domu często może prysnąć przytłoczone myślą o czasie budowy.

Rozwój technologii i koncepcji umożliwia teraz zdecydowanie więcej. Dom da się wybudować nawet w dwa miesiące.

domy aktywne

Autor: VELUX Polska
Źródło: VELUX Polska

Zamiast standardowych i zimnych brył murowanych coraz dużo ludzi wybiera z drewna. Modne są naprawdę małe domy parterowe bez poddasza (jak domy.projektoskop.pl/domy-8721.htm), mogące stanąć na działce budowlanej w krótkim czasie. To domy z bali buduje się tak szybko. Równie interesujące są domy szkieletowe z drewna. Około 6 miesięcy od startu budowy da się zacząć przeprowadzkę do wymarzonego domu.

Drewno ma przewagę

Budowlana moda doprowadziła do tego, że domy z drewna zostały zastąpione ceglanymi. Teraz stopniowo wraca się do dawnych metod. Wszystkie rozwiązania mają oczywiście swoje zalety, ale też wady. Drewno zdecydowanie jest sprawdzonym budulcem i z całą pewnością jest energooszczędne. Trzyma ciepło i nie traci go tak jak standardowy dom.

Szkieletowy czy z bali?

Domy z bali często mogą kojarzyć się z letniskowymi kurortami albo domami górali. Dom na cały rok powinien być przede wszystkim skonstruowany w każdym stylu, a jeżeli ściany z drewna kojarzą się mieszkańcom z myśliwską chatką, przysłaniają je płytami z regipsu. Należy wybrać plan i skorzystać z usług firmy trudniącej się tego typu budownictwem. To zastanawiając, że konkurują z nami Litwini, którzy bardzo często stawiają w naszym kraju drewniane domy.

Domy energooszczędne i pasywne to przyszłość polskiego budownictwa

Autor: OknoPlus
Źródło: OknoPlus

Domy szkieletowe tworzy się z gotowych drewnianych elementów, odpowiednio wypełnionych izolacją, z najlepszego drzewa. Z zewnątrz są podobne do typowych murowanych domów. Ta technika budowlana to nie tylko małe domki jednorodzinne, ale również takie projekty bliźniaków na projektoskop.pl i domów wielomieszkaniowych – do trzech kondygnacji.

Decyzja to kwestia budującego, dwie technologie są zbliżone do siebie. Fani domów z bali często decydują się na miłe i trochę bajkowe domki. W dodatku cena dużego domu jest rzeczywiście niższa niż mieszkanie w centrum Polski. Szkieletowe budownictwo nie zmusza do wiązania się z z konkretnym stylem i zwiększa znacznie możliwości.