W czasie remontu nie pragniemy, aby jakieś śruby czy inne przedmioty zardzewiały. Przez to najczęściej potrzebujemy chromowania, żeby temu zapobiec.

chrom

Autor: DLH Poland
Źródło: DLH Poland
Chrom jest pierwiastkiem chemicznym. Znamy go w wersji zdatnej do jedzenia (znaleźć go możemy chociażby w jabłkach czy kukurydzy), ale także w wersji, która bywa wykorzystywana technicznie.

Nie zapomnij o tym, że nasz serwis www zawiera jedynie użyteczne informacje, które zapewne Ci się mogą przydać. Sprawdź nas oraz zobacz, że warto jest go odwiedzić.

Dwa najważniejsze związki produkowane z chromu to żelazochrom i chrom metaliczny. Prócz tego pierwiastek ten jest składową stali nierdzewnej (mniej więcej 17%). Co ważne właściwości chromu są wysoko antykorozyjne, więc zwykle używa się go, aby powlec jakieś metalowe przedmioty i tym samym ustrzec przed rdzewieniem. Chromowanie nie jest tanim procesem i z tego powodu stosuje się je jedynie tam, gdzie jest to faktycznie niezbędne. Nakłada się go cieniutką warstwą od zewnątrz, tym samym stwarzając ochronną skorupkę. Najgrubsze bywają rzecz jasna najtrwalsze i sięgają mniej więcej 25 μm. By jednak chrom się w takich przypadkach nie kruszył, to warstwa taka powinna być chropowata. W celach designerskich kładzie się bardzo cienką powłokę chromu — poniżej 1 μm. Jest to o wiele mniej aniżeli 1 mm. Chrom zwykle kojarzy nam się z szarym albo srebrnym metalem, który w promieniach słonecznych bije niebieskawym blaskiem. Jednakże pierwiastek ten może mieć także inne kolory.

Może być na przykład żółty albo zielony. Często z chromu produkuje się śrubki i inne części, które najczęściej stosowane bywają przez ekipy remontowe oraz budowlane.