Osoby które mają prywatny dom wiedzą bardzo dobrze, ile ich kosztuje ogrzewanie, jednak trochę inaczej jest przy mieszkańcach wielorodzinnych budynków. Oni przeważnie mają gdzieś tę opłatę ukrytą w opłatach czynszowych, i wiele osób nie wie nawet szczegółowo, na jakim pułapie się ona kształtuje. Poza tym jeżeli opłata jest wyliczana na podstawie wielkości mieszkania, a nie rzeczywistego zużycia, to praktycznie wcale nie będzie to zachęcało do tego, aby chociaż trochę kontrolować to, co dzieje się z ogrzewaniem w domu. Jednak w ostatnim czasie zaczyna się kłaść coraz większy nacisk na to, żeby uporządkować te kwestie, zwłaszcza jeżeli będzie chodzić o dokładniejsze rozliczenia mieszkańców. W sytuacji, kiedy będzie się płacić od powierzchni mieszkania, to osoby mające większe lokale ponoszą dużo większe koszty, pomimo że niejednokrotnie zużywają dużo mniej energii cieplnej. Dodatkowo taka forma opłat w żaden sposób nie będzie motywować do tego, żeby ciepło oszczędzać, bo przecież nikomu nie będzie na tym zależeć, jeśli na nic się to nie przełoży.

malowidło - dom

Autor: Connie Ma
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego też powodu w wielorodzinnych budynkach coraz częściej wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia które służą do faktycznego policzenia zużytej energii cieplnej.

Czy taka tematyka przykuła Twoją uwagę? Jeśli tak, to oprócz tego poza tym zobacz ofertę (https://www.malgorzatadzik.pl/), która dotyczy omawianej kwestii, więc niewątpliwie też Cię zaintryguje!

Jeśli będzie się chciało dokładnie wiedzieć, ile ciepła było zużyte przez konkretny lokal, to wykorzystać będzie trzeba ciepłomierze (pod tym adresem szybko zdobędziesz podpowiedź). Jeszcze całkiem niedawno z miernikami tymi było wiele kłopotów, ponieważ ze względu na sposób mierzenia dawały niekiedy zafałszowane wyniki. Lecz w ostatnich latach stosuje się nowoczesne ciepłomierze cyfrowe, mające poza dokładną rejestracją pobranego ciepła także dużo innych pożytecznych funkcjo. Jeśli z jakiś powodów nie będzie możliwości na dokładne zmierzenie zużycia energii w poszczególnych lokalach, lecz chciałoby się wiedzieć, jaki będzie udział tego zużycia, to stosuje się inne urządzenia.

W takich przypadkach najczęściej wykorzystywane są podzielniki kosztów ogrzewania – ile kosztują podzielniki kosztów ogrzewania. Nie są to liczniki ciepła, tak więc nie muszą przechodzić całej procedury legalizacyjnej, a ich najważniejszym zadaniem jest oszacowanie, ile które mieszkanie zużywa energii.