Większość z nas mierzy się z tematem budowania własnego domu. Jedni powierzają całość wyspecjalizowanym firmom, inni sami biorą się za układanie cegieł. Jeszcze inni szukają pomocy w internecie.

GOP 250 CE Professional posiada najmniejszy obwód rękojeści spośród wszystkich urządzeń tej klasy.

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Warunki cieplne budynku to przede wszystkim interes tego kto będzie mieszkał a nie budowlańców, ich interesują jak najmniejsze koszty wybudowania budynku, tymczasem ocieplenie o którym piszemy to tylko parę procent całkowitych kosztów. A kiedy zrozumiemy, że ocieplenie budynków to jeden z najważniejszych tematów decydujących o przyszłym komforcie mieszkania, z przyjemnością skupimy się na tym elemencie inwestycji. Tak naprawdę nieistotne jest to czy paszport energetyczny będzie wymaganym elementem przy odbiorze budynku. Ważne, żebyśmy my czuli się w nim zdecydowanie komfortowo. Z pewnością temperatura, którą będziemy odczuwać w środku będzie miała dla nas, jako mieszkańców, duże znaczenie.

Budowniczowie zwracają szczególną wagę na tzw. współczynnik przenikania ciepła , który oznaczany dla przegród budowlanych, umożliwiający obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę, a także zestawienie własności cieplnych wielu materiałów. Co z tego, kiedy to pojedyncze spojrzenie nie potrafi objąć szerzej problemu jakim jest komfort cieplny. Nic nie da super-pustak o właściwościach lepszych od metra styropianu, kiedy wiązanie murarskie umożliwiają swobodny przepływ zimna (fachowo powinno mówić się przepływ ciepła, ale trudno użyć tego sformułowania w stosunku do prawdziwego, przenikającego chłodu). Dlatego oprócz samych materiałów i ścian ważne jest ocieplanie reszty elementów. Decydujemy się więc o na zakup energooszczędnych drzwi i okien, fachowe i nowoczesne ocieplanie stropów .

W odpowiednio zabezpieczonym przed zewnętrznymi czynnikami wnętrzu możemy zadbać o dalsze podniesienie komfortu przebywania w nim. Przyjemne w używaniu z pewnością jest ogrzewanie podłogowe . Pozbywamy się kaloryferów i równocześnie zapewniamy sobie ciepło tam, gdzie go najbardziej potrzebujemy – czyli od ziemi. Brak kaloryferów docenią wszyscy, którzy projektują nowoczesne pomieszczenia. Modna sypialnia nie zniesie w swoim wnętrzu kaloryfera. Również niektóre rośliny, czy meble nie mogą znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie żeberek. Ogrzewanie podłogowe redukuje nam te wszystkie problemy. Trzeba dać sobie również spokój z przesądami o niemożliwości zastosowania paneli czy dywanów, przy takim ogrzewaniu. Takie przegrody jedynie nieco spowalniają przepływ ciepła, ale z pewnością nie przeszkadzają w ogrzaniu pokoju. Bajka o „rozchodzącym” się parkiecie również znika, kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że temperatura wody(polecamy rzygacze dachowe) w ogrzewaniu podłogowym jest nie większa niż 40 stopni.

Zauważmy jednak, że w Polsce mamy nie tylko porę zimową. Kiedy nadchodzi lato, absolutnie zapominamy o ogrzewaniu domu. Zaczynamy szukać każdego sposobu na ochłodzenie. Do dyspozycji są specjalne wiatraczki, oraz już droższe rozwiązanie – klimatyzator (więcej w tym miejscu). Ta ostatnia częściej spotykana jest w biurowcach. Jednak jeśli Cię stać, czemu nie zainwestować właśnie w klimatyzację i cieszyć się kojącym chłodem w trzydziestostopniowym upale?

W takim wnętrzu przydadzą się naprawdę śliczne mebelki. Wiele obecnie jest ich producentów w Polsce i czy to będą meble Black Red White czy z IKEA, nie ma znaczenia. Ważne, żeby zwrócić uwagę na konkretny model i jakość jego wykonania. Równie istotną rzeczą jest dopasowanie do wnętrz i mebli sprzętu RTV i AGD, jak pralka (więcej na tej stronie), lodówka, kuchenka czy okap do kuchni.