Rolety mogą być bardzo stylową oraz ciekawą alternatywą dla bardziej tradycyjnych metod, czyli firanek i zasłon. Tego typu dekoracja okna jest najbardziej właściwa do wielu miejsc – do kuchni czy salonu, lecz również do pokoju dziecięcego. Rolety bardzo skutecznie zatrzymują promienie słoneczne, to sprawia więc, iż we wnętrzach bywa ciemniej i chłodniej. Tego typu dekoracja okna nie ochrania jednakowoż przed ciepłem słonecznym, tak solidnie jak rolety zewnętrzne lub markizy. Rolety bardzo często powodują jedynie częściowe zacienienie, a tylko niektóre z nich są w stanie zapewnić całkowite zaciemnienie wnętrza.

Rolety do pokoju dziecka

Autor: Franc Gardiner
Źródło: Franc Gardiner

Produkowane są z różnych tkanin, jak bawełniane, jedwabne, poliestrowe czy z włókna szklanego. Dekoracja okna (sprawdź koniecznie – okna Łódź) w postaci rolet jest w stanie nadać wnętrzu nowy charakter oraz odmienić jego styl. Dobrze jednakowoż przemyśleć jaką funkcję ma pełnić nasza roleta, czy to ma być tylko dekoracja okna, a może ochraniać ma przed promieniami słonecznymi.
Najbardziej właściwym rozwiązaniem mamy do czynienia w takiej sytuacji, kiedy określona roleta połączy jedną i drugą funkcję. Standardowe modele, mogą to być rolety do salonu, ale także rolety dziecięce, tworzy się z impregnowanego poliestru. Sprawdźcie naszą propozycję: wesołe rolety dla dziecka.
Odznacza się on znaczną trwałością, to znaczy, że nie strzępi się, nie blaknie, jest jednocześnie zmywalny, to sprawia, że łatwiejszy sposób jest go utrzymać w czystości. Tkanina jest zrolowana na wałku ze sprężyną, jaki ukryty jest w aluminiowej listwie w górnej części okna. W wielkiej ilości modelów ruch rolety odbywa się po bocznych prowadnicach. Pozwalają one na płynny ruch rolety, lecz jednocześnie ustawienie je w dowolnym miejscu.Jedynie w najbardziej nieskomplikowanych modelach nie ma prowadnic, natomiast roletę można zatrzymać w paru pozycjach przy pomocy haczyków zaczepianych o zaczepy, które są montowane do boków ościeżnicy.

Rolety zaciemniające tworzy się też z poliestru, lecz jedną ze stron pokrywa się srebrną albo białą powłoką, która odbija światło i promieniowanie cieplne.
To sprawia, że roleta, nawet jasna, oferuje całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Identycznie jak w standardowych, rolety mogą poruszać się po prowadnicach. Mogą mieć także jeszcze zamontowaną w prowadnicę uszczelkę, która zapobiegnie przedostawaniu się promieni słonecznych do wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest także roleta podwójna, to oznacza, że do ochrony przed słońcem służy część rolety z materiału transparentnego, do zaciemnienia pomieszczenia trzeba rozwinąć drugą, która nie będzie przepuszczać światła.