Coraz częściej możemy być świadkami awarii sieci energetycznej, ten problem może spotkać całkiem sporo osób. Tym częściej ten problem staje się odczuwalny zimową porą, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zabraknie nam zasilania. W niektórych domostwach oznacza to spore kłopoty, takie jak brak ogrzewania, a przy bardzo niskiej temperaturze na zewnątrz, może być trudno sobie poradzić. Z tego powodu coraz większa ilość osób rozważa kupienie alternatywnego źródła zasilania. Takim źródłem jest agregat wytwarzający prąd. Jak zakupić najlepszy model?

Podczas wyboru agregatu prądotwórczego należy pomyśleć nad paroma kwestiami. Podstawowa odnosi się do tego, jakiego rodzaju urządzenia będziemy chcieli podpiąć do naszego agregatu. Odbiorniki dzielą się zaś pod kątem zasilania, jakiego potrzebują. Istnieją więc agregaty prądotwórcze jednofazowe oraz trójfazowe. Odbiorniki jednofazowe potrzebują napięcia 1~230 V. To urządzenia o niewielkiej mocy, tak więc najczęściej w tej kwestii mowa o urządzeniach wliczanych w grono sprzętów gospodarstwa domowego, silnikach elektrycznych jednofazowych. Czytaj więcej o agregatach prądotwórczych.
agregat

Autor: Honda
Źródło: Honda
Te drugie natomiast charakteryzują się całkiem sporą mocą, czyli obejmują takie urządzenia jak kuchnie AGD trójfazowe i ogrzewanie elektryczne. Agregaty jednofazowe są najlepsze dla tych użytkowników, którzy nie chcą zasilać za ich pośrednictwem urządzeń trójfazowych. W tej sytuacji rekomendowane jest używanie także dodatkowego przewymiarowania. Zapotrzebowanie odbiorników rezystancyjnych na moc musi wynosić choć 1,2 więcej od mocy znamionowej konkretnego sprzętu. Podczas gdy dla odbiorników indukcyjnych agregat powinien mieć zapotrzebowanie mocy chociażby trzy razy większe aniżeli moc znamionowa urządzenia. Czytaj .

Dlaczego tak jest? Przyczyną takiego stanu rzeczy są prądy rozruchowe urządzeń, na przykład moc pobierana w czasie rozruchu silnia elektrycznego jest w stanie być dwa jak nie cztery razy większa, aniżeli jego wykorzystywana moc podczas normalnej pracy. Kiedy kupujemy agregat agregat prądotwórczy wynajem trójfazowy to właściwie otrzymujemy aparat o uniwersalnym charakterze, bo możemy do niego podłączyć jednocześnie urządzenia jednofazowe, jak i trójfazowe, a to z tego powodu, że istnieje komplet gniazd – trójfazowych jak i jednofazowych.