Dużo takich osób namyśla się, czym się powinni kierować: dachem, ilością przyszłych domowników, bryłą budynku czy tarasem.
Duża ilość inwestorów wymaga także przykładowo dwóch łazienek stworzonych na poddaszu.

Przy rodzinach 4 albo 5 osobowych jest to niezwykle wygodne. Projekt domu nie musi jednak obowiązkowo posiadać oddzielnej łazienki przy sypialni rodziców, przy czym dobrze, kiedy dla przykładu w projektach domów z poddaszem, toaleta usytuowana na parterze jest na tyle duża, że zmieści się kabina prysznicowa. Trzeba zatem starannie przeanalizować liczbę potrzebnych nam pomieszczeń w domu. Wyobraźmy sobie wstępnie te pomieszczenia i ich wielkość, zsumujmy powierzchnię naszego przyszłego domu i oszacujmy jego koszt zbudowania. Chodzi o to, żebyśmy mieli pewność, że na danej powierzchni będzie nam komfortowo, ale i to, że stać nas na taki dom.
badanie

Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze byłoby na takim etapie skonsultować się z naszym architektem i porównać projekty domów pod względem funkcjonalności, wygody, lecz także cen konstrukcji. Bardzo istotną sprawą podczas wyboru projektu domu, jeśli chodzi o temat wspomnianych cen budowy, jest dach. Najmniej skomplikowane z nich są najtańsze, co nie znaczy jednak, że będą w mniejszym stopniu efektowne po zbudowaniu. Inwestorzy nierzadko potrzebują wybrać dach dwuspadowy, ponieważ to mniej kosztowne oraz trochę w mniejszym stopniu skomplikowane, niż dachy czterospadowe z dużą ilością załamań kalenicy. Dobrze mieć świadomość, że projekty domów z użytkowym poddaszem oraz z dachem dwuspadowym to budynki niezwykle wygodne fotele unique w codziennym użytku drugiej kondygnacji.

Ściany szczytowe w domu z wymienionym dachem dwuspadowym są pozbawione jakichkolwiek skosów, dzięki czemu mamy znacznie większą możliwość komfortowego użycia różnorodnych pomieszczeń.