Decyzja o kupnie mieszkania powinna być naprawdę przemyślana. Jest to zdecydowanie inwestycja na długie lata, więc podjęcie jej pochopnie może mieć duże konsekwencje. Jeżeli jednak jesteśmy już zdecydowani na ten krok, warto wiedzieć jakie sprawy formalne musimy załatwić.

budynek od dewelopera

Autor: Eduardo
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy odnajdziemy idealne miejsce musimy dokładnie sprawdzić, czy każda procedura przeprowadzana jest zgodnie z prawem, a przede wszystkim warto się upewnić, czy sprzedawca na pewno jest właścicielem. Powinno się sprawdzić wszelkie dostępne dokumenty. Po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku przychodzi czas na negocjacje z właścicielem. Przy okazji można wybrać już ostatecznie kredyt hipoteczny. Razem ze sprzedającym trzeba sporządzić przedwstępną umowę, najlepiej zrobić to u notariusza. Kolejno płacimy zadatek bądź zaliczka dla sprzedającego. Jeśli do kupna ostatecznie nie dojdzie, zaliczka wraca do osoby, która miała odkupić mieszkanie, z kolei w wydatku zadatku, jeżeli jedna ze stron się wycofa, zatrzymuje pieniądze, gdy jednak rezygnuje strona umowy, która płaciła zadatek, może zażądać nawet dwukrotnie większej sumy. Sprawdź kredyt pod zastaw mieszkania. Mając już umowę przedwstępną możemy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Należy oprócz umowy, skompletować wszelkie niezbędne dokumenty. Zazwyczaj są to m.in. zaświadczenia o dochodach, wyciąg z konta czy umowa o pracę. Komplet dokumentów może zmienić się, zależnie od banku. Decyzja zajmuje zwykle kilka tygodni. Kiedy dostaniemy pozytywną decyzję, trzeba udać się do notariusza, u którego zostanie sporządzona umowa sprzedaży. Dodatkowo musimy złożyć wniosek o ustanowienie hipoteki. Razem z aktem notarialnym i ustanowieniem hipoteki jeszcze raz udajemy się do banku.

Po zapoznaniu się z dokumentami będzie można przekazać pieniądze na konto sprzedawcy. Po jakimś czasie sąd musi poinformować nas listem o wpisie do księgi wieczystej. Decyzję również przekazujemy do banku. Uchroni nas to przed większymi opłatami. O zakupie trzeba poinformować urząd skarbowy oraz urząd gminy, aby ustalić i opłacić podatek od hipoteki oraz podatek od nieruchomości. Po przeprowadzeniu wszystkich tych formalności pozostaje jedynie zameldowanie oraz umowy z przedsiębiorstwami, które będą dostarczać nam media. Zobacz kredyt pod zastaw domu.
Wszelkie formalności związane z kupnem mieszkania pokazują jak trudne i czasochłonne jest to zadanie. Jednak jest to ważna inwestycja złote sztabki i ogromny krok w życiu każdego z nas. Dlatego też warto podkreślać, że powinna być to decyzja jak najlepiej przemyślana, żebyśmy nigdy nie musieli żałować podjęcia. Ta trudna droga, na pewno jest tego warta, a po jej pokonaniu będziemy mogli odpocząć we własnym mieszkaniu.