Do budowy kominka musimy wybrać odpowiednie płyty, jakie są przeznaczone do styczności z ogniem. Takie płyty muszą charakteryzować się najlepszymi cechami akumulacyjnymi i najlepszym przewodnictwem ciepła.

plyty szamotowe
Płyty szamotowe można użyć do budowy chlebowych pieców albo jako wyłożenie ścian(zobacz: rekuperator ścienny) lub spodu paleniska. Są używane również do poprawienia parametrów spalania oraz podniesienia temperatury spalania. Przyczynia się to do tworzenia się małej ilości popiołu. Takie płyty są proste do montowania. Wszystkie zakupione płyty dostarczane są na paletach, a koszt przewiezienia jest obliczany indywidualnie dla każdego odbiorcy. Inny typ płyty jest stosowany do tworzenia ciepłej obudowy kominka. Charakteryzują się te płyty dobrym przewodnictwem cieplnym oraz najlepszymi cechami akumulacyjnymi. Takie płyty można używać z popularnymi wkładami grzewczymi, jakie wyprodukowane są z żeliwa. Użycie płyt jako ściany zewnętrzne kominka, pozwolą na eliminację takiego zjawiska jak przegrzanie pokoju. Wtedy ciepło oddawane jest równomiernie do pokoju oraz ogrzewa np. sypialnię przez dłuższy czas.

Płyty szamotowe paleniskowe są do nabycia w odcieniach żółtym oraz białym. Są przeznaczone do kontaktu z ogniem oraz mogą służyć do wykładania paleniska. Mogą być również wykorzystane do obudowy kominka, dzięki swym właściwościom akumulacyjnym. Nie wymagają one montowania stelaży i są proste w montowaniu. Cena płyt jest niezwykle różna. Mogą kosztować one niecałe 50 zł a mogą kosztować także trochę więcej niż sto. Do połączenia płyt stosuje się zapraw żaroodpornych. Powierzchnia płyt może nadawać się do kładzenia zapraw tynkarskich.

Po zamontowaniu płyt dobrze jest wzmocnić nawierzchnię przy pomocy siatki ze szklanego włókna. Płyty można by ciąć przy pomocy elektrycznych pilarek, jakie posiadają tarczę diamentową.