Są to narzędzia, które cieszą się bardzo znaczną renomą. Rynek obecnie dysponuje niezwykle dużą gamą takich urządzeń. Główny element, który ma wpływ na wydolność rekuperatora, to wymiennik ciepła.

Rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym są to najkorzystniejsze cenowo oraz najprostsze narzędzia, które mogą cieszyć się także bardzo dużą popularnością. Działanie ich opiera się na tym, że powietrze, które jest pobierane z zewnątrz i powietrze usuwane z budynku przepływają równolegle pomiędzy ułożonymi płytami, które tworzą kanały. Wydolność takiego typu wymiennika równa się od 50 do 70%. Głównymi zaletami rekuperatorów z wymiennikami krzyżowymi jest brak wymogu, aby doprowadzić dodatkową energię spoza systemu. Zaletą jest także rozdzielenie strumieni powietrza, które jest nagrzewane i usuwane. Wadą ich jest podatność na szronienie przy temp. od -5 stopni, a w wyniku może to przywieść do braku przepływu przez taki wymiennik powietrza, które odprowadzane jest z domu. Niezwykle ważnym minusem rekuperatorów jest także z czasem obniżająca się szczelność narzędzia. Na samym początku jest on w pełni szczelny, lecz po upłynięciu pewnego okresu dojść może do niepotrzebnych przedmuchów powietrza, a związane jest to ze zwiększaniem zużywania się uszczelek.
basen odkryty

Autor: SAM Cheong
Źródło: http://www.flickr.com
Rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym są udoskonaloną wersją krzyżowego wymiennika ciepła. Odmienność między tymi wersjami sprzętów polega głównie na tym, że w wypadku rekuperatorów z przeciwprądowym wymiennikiem, powietrze odkurzacze pneumatyczne zimne oraz ciepłe przepływa obok siebie w kierunkach przeciwnych. Przez to chłodne powietrze, które przechodzi przez końcowy odcinek wymiennika, ogrzewa się od powietrza najcieplejszego wywiewanego.

Co niezwykle istotne rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym charakteryzują się bardziej znaczącą sprawnością niż rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym. Sprawność ich sięga nawet do 90%. Zaletą ich jest także usunięcie zjawiska oszraniania. Przeciwprądowy wymiennik daje właścicielowi pewność szczelności systemu i niezawodności.