W codziennym rozumieniu pod pojęciem ścieków rozumie się wodę brudną w czasie jej używania i wodę odprowadzaną za pomocą rur kanalizacyjnych.
Ścieki bytowo-gospodarcze są w praktyce ściekami wypływającymi z urządzeń sanitarnych oraz powstające we wszelkich pomieszczeniach znajdujących się w domu podczas wykorzystywania wody w celach higienicznych, gospodarczych i do spłukiwania w łazienkach.

dom

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com
Ścieki są odprowadzane do oczyszczalni z układem kanalizacji ogólnospławnej albo rozdzielczej. Kanalizacja – inspekcja kanalizacji ogólnospławna to w rzeczywistości ścieki bytowo-gospodarcze i opadowe, w jakiej płyną jednym kanałem. W kanalizacji rozdzielczej jest to z kolei proces podzielony – ścieki bytowo-gospodarcze wpływają jedną drogą, natomiast ścieki deszczowe odmienną. Ścieki deszczowe są odprowadzane wtedy do rzek oraz nie obciążają oczyszczalni. Jeśli chodzi o kwestię eliminowania starych rur ze stali (woda) i z żeliwa (kanalizacja), to jest to pracochłonna praca, przy czym relatywnie prosta.
Układanie nowo powstałych rurociągów w tym samym mniej więcej miejscu, to także niezbyt znaczny problem. Wyzwaniem może być z kolei doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej do zupełnie nowo powstałych miejsc. Aktualnie rury kanalizacyjne wytwarza się z tworzyw sztucznych: PCV (szary) albo z polipropylenu (siwe). Są one relatywnie lekkie, łatwo się je tnie oraz zespala dzięki wykonanym z gumy uszczelkom. Ponadto tego typu rury nie rdzewieją, więc są stosowane przez kilka dziesiątków lat. Całkowicie wypadły już stosowane jeszcze do lat 90-tych XX wieku rury produkowane z żeliwa.

Porównując rury z żeliwa mają one w zasadzie jedynie jedną wadę, ponieważ o wiele mniej korzystnie mogą tłumić odgłos płynących w nich nieczystości. Rozbiórka przewodów kanalizacyjnych nie jest zbyt skomplikowana.