Drabina to teoretycznie coś niezwykle prozaicznego, przy czym do jej dobrego wyboru konieczne jest posiadanie odpowiedniej znajomości tematu o tym, który z egzemplarzy będzie najlepiej dopasowany do określonych zapotrzebowań.

Drabina metalowa, wykonana z drewna, rozstawna czy też wysuwana – w tym tekście podpowiemy, którą drabinę kupić, aby przeprowadzana przy jej pomocy czynność okazała się bezpieczna i bardzo wygodna. Najbardziej znane są drabiny drewniane. Są one jedną z tańszych możliwości oraz w dodatku w najwyższym stopniu polecane do pracy przy instalacjach elektrycznych. Niestety nigdy nie będą one tak odporne, jak drabiny wyprodukowane z metalu. Na pewno będą także o wiele cięższe od swych odpowiedników aluminiowych. Te z aluminium są niezwykle lekkie oraz trwałe. Są one również wytrzymałe na korozję. Niestety w czasie pracy z instalacjami elektrycznymi tego typu drabiny mogłyby się okazać dosyć ryzykowne. Drabina wykonana z metalu w zakresie odporności jest niezwykle podobna do drabiny wykonanej z aluminium.
szkło w praktyce

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety tego typu drabiny muszą być cyklicznie konserwowane, tak aby mogły się sprawdzać w różnych pracach przez znaczny okres czasu. Nie poleca się ich do prac związanych z prądem. Drabiny z włókna szklanego są bezpieczne podczas pracy z instalacjami elektrycznymi. Są one niezwykle solidne oraz odporne na różne warunki meteorologiczne. Ogólnie moglibyśmy podzielić drabiny na przemysłowe oraz domowe. Te drugie zazwyczaj są wykonane z aluminium rusztowania przejezdne aluminiowe lub z drewna. Bardzo się przydają podczas przeprowadzania co poniektórych czynności domowych. Drabina przemysłowa jest zazwyczaj cięższa od tej domowej. Tak najlepiej można by je odróżnić.

Do ich produkcji wykorzystywane są zazwyczaj stopy aluminium, które charakteryzują się wysoką jakością. Trwała drabina to taka, która będzie skonstruowana z nitowanych połączeń między poszczególnymi stopniami a podłużnicami. Najlepiej, jeżeli będzie posiadała dodatkowo antypoślizgowe stopki.