Z pewnością wielu osobom marzy się własny jednorodzinny dom. Kojarzy nam się między innymi z wygodą, posiadaniem swojego ogrodu, możliwością przesiadywania na dworze gdy tylko mamy ochotę. Czy jednak dobrze jest pochopnie decydować pod wpływem pozytywnych wizji oraz emocji. Warto dowiedzieć się jak wyglądają etapy tego procesu oraz jakie dokumenty należy załatwić, by wiedzieć co przed nami. Kupienie działki oraz decyzja o lokalizacji to właściwie początek ważnych decyzji. Trzeba brać pod uwagę to, jak wyglądają plany rozwoju takiej okolicy jak i jakie udogodnienia mamy na miejscu, to znaczy sklepy, przedszkola, dobrą komunikację miejską.

projekt nowoczesnego domu

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejną rzeczą będzie wypis z planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzja dotycząca warunków zabudowy. Po tego typu dokumenty trzeba pójść do Urzędu Gminy.

Jeżeli prezentowany tekst Cię zainteresował, to bez wahania kliknij tutaj i sprawdź, co przeczytasz w najświeższym tekście (https://domax.com/pl/produkty/systemy-zabudowy-wnetrz). On też jest warty uwagi.

Następnie będziemy musieli sprawdzić jeszcze inne rzeczy, a mianowicie jakie są możliwości przyłączenia gazowego, energetycznego oraz wodno-kanalizacyjnego. Należy udać się do właściwych zakładów z prośbą o przedstawienie warunków technicznych tego typu złączy. Wydaje się, że to już sporo, jednak to jeszcze nie koniec, bo będą potrzebne też dokumenty od zarządu dróg, na jakich znajduje się decyzja o możliwości połączenia naszej działki z najbliższą drogą publiczną, tak abyśmy mieli dostęp do wyjazdu.

Prócz tego potrzebne będą jeszcze wyrys działki z mapy ewidencji gruntów jak i wypis z rejestru gruntów. Kolejny krok to projekt, natomiast zanim się na coś zdecydujemy trzeba udać się do geodety, w celu uzyskania potrzebnych informacji odnośnie naszej działki. To pomoże podczas projektowania zabudowy. Następnie musimy pomyśleć nad projektem domu. Są do dyspozycji gotowe projekty domów jednorodzinnych, które architekt musi zaadaptować do posiadanego przez nas gruntu, lub też całkowicie nowy projekt, który rzecz jasna będzie bardziej kosztowny – przykłady gotowych projektów domów jednorodzinnych. Jak wiadomo, wykonanie od podstaw projektu wymaga czasu o pracy dlatego należy się tu liczyć z większymi kosztami.

Warto popytać wśród ludzi, którzy niedawno budowali własne domy o dobre projekty domów. Często dopiero po jakimś czasie użytkowania widać wszelkie wady i zalety. Na koniec należy być świadomym tego, iż od 2015 roku pozwolenie na budowę domu nie jest wymagane. Wystarczy tylko zgłoszenie, jakie w dużym stopniu ułatwi całą procedurę. Jeśli w czasie miesiąca starosta nie wniesie sprzeciwu, możemy rozpocząć budowę domu, w tym momencie przed nami jeszcze mnóstwo pracy. Trzeba więc zastanowić się dobrze czy jesteśmy na coś takiego gotowi.