Marzysz o saunie we własnym domu? Jeżeli tak, musisz wiedzieć, że montaż sauny trzeba przewidywać już na etapie projektu domu albo mieszkania. Najlepszy i sprawdzony układ to pokój relaksacyjny z sauną, prysznicem i miejscem do wypoczynku. Kiedy jednakże posiadamy już dom i pragniemy znaleźć pomieszczenie na saunę, to pojawiają się problemy, gdyż częściej mamy do dyspozycji miejsca o niewielkich wymiarach, na przykład na poddaszu. Jak więc rozpocząć projektowanie łaźni?

Łaźnia

Autor: Walter Schärer
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety, dość często nie pamiętamy, iż lokalizując saunę w ciasnym miejscu jednak ograniczamy jej funkcjonalność. Z tego względu pamiętajmy, iż by pełniła ona swą rolę, miejsce gdzie się znajduje musi być jak najbardziej przestronne. Taka sauna na wymiar powinna mieć rozmiary, które mierzą u podstawy |minimum 2 metry na 2 metry oraz wysokość również 2 metry. Tego typu sauna daje nam odpowiednią przestrzeń wewnątrz, żeby każdy z domowników mógł się w niej zrelaksować. Przeczytaj więcej: projektowanie łaźni domowych.

Przed przystąpieniem do projektowania sauny dobrze jest wiedzieć o wielu zagadnieniach. Sauna fińska to zdecydowanie najbardziej suche miejsce w mieszkaniu, więc nie musimy się martwić o nazbyt dużą wilgoć. Sporo saun ma piece, które są napędzane trójfazowym prądem, co sprawia, iż musimy doprowadzić to zasilenia blisko sauny. Gdy planujemy sami stworzyć saunę nie można bezpośrednio obijać płytami drewnianymi a potem ocieplać ścian na zewnątrz budynku? Dlaczego? Ponieważ sprawia to, iż następuje przesunięcie skraplania pary wodnej w ścianie domu. To powoduje możliwość zawilgocenia, a tym samy zagrzybienia ścian. Zobacz więcej na ten temat: .

Zanim zbudujemy saunę samodzielnie, dokładnie obliczmy wszystkie koszty i porównujemy z ofertą dostępną w sklepach. Najczęściej wcale nie wychodzi to taniej, zaś taka praca będzie od nas wymagać naprawdę dużo trudu.

Domowe spa   sauna

Autor: comedy_nose
Źródło: http://www.flickr.com

Wybierzmy odpowiedni piec.

Wejdź na ten odsyłacz a zobaczysz wskazówki z www (https://www.wiazar-system.pl/) napisane dla osób zaabsorbowanych nakreślanym w tym materiale zagadnieniem.

Reguła jest taka, że na 1m3 musi przypadać od 0,8 do 1kW mocy takiego urządzenia. Saunę stawiajmy na łatwej do czyszczenia nieprzemakalnej podłodze, żeby można było z łatwością utrzymać czystość oraz higienę. Wiedzmy natomiast, że budowanie takiej konstrukcji w małym pomieszczeniu wiążę się z zamontowanie otworu wentylacyjnego, ponieważ pomieszczenia tego typu muszą być dobrze wentylowane.