Budowa domu wiąże się z dużym kosztem, wobec tego powinno się porządnie przemyśleć dobór właściwego projektu, ponieważ od niego zależy komfort i funkcjonalność budynku. Ten wybór może stanowić również o tym, czy nasz nowy dom będzie przyjazny i oszczędny. Warto poświęcić nieco czasu, ażeby przyzwoicie przemyśleć inwestycje życia. Biuro projektowe Wrocław zaplanuje nam lokal mieszkalny, jaki będzie perfekcyjnie odpowiadał naszym pragnieniom. Projektant musi na początku wykonać oględziny gruntu.

dom

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com

Musi również sporządzić wstępny plan, który będzie przedstawiał potencjały adaptacji działki. Na barkach pracowników biura projektowego spoczywa odnalezienie zespołu profesjonalistów, którzy zajmą się całym przebiegiem budowy na wszelkich jej stadiach. Dodatkowo analiza i sprawdzanie placu budowy, a także monitoring robót na każdym jej etapie. Planowanie budynku powinno brać pod uwagę wielkość działki, na której ma stanąć. Dom musi się zmieścić na działce, co oznacza, że odległości obiektu od granic powinny być właściwe z obowiązkowymi przepisami zawartymi w wymogach technicznych. Do każdej działki jest możliwość przystosować odpowiednie projekty domów dwupiętrowych, zobacz: kompletną ofertę pod adresem. Zarówno w wypadku działek ciasnych, jak i szerszych w czasie wyboru projektu trzeba zwrócić szczególną uwagę na położenie domu w stosunku do stron świata. Każdy projekt domu jest wykonany w czterech egzemplarzach. W każdym z nich wyróżnić można trzy części, konstrukcyjną, architektoniczną i instalacyjną. By całość projektu była zgodna z prawem, konieczne jest też użycie odpowiedniej podziałki.

wnętrze domu

Znaczącą zaletą domów piętrowych jest to, że pokoje na obu piętrach mają pełnowartościową wysokość i jest możliwość wykorzystać całą ich powierzchnię. W domu piętrowym, w jakim obie kondygnacje posiadają podobną powierzchnię, jest możliwość zaaranżować dwa niezależne mieszkania. Nim wyłonimy projekt (zobacz schody kręcone wewnętrzne) domu, należałoby zapoznać się z lokalnym programem zagospodarowania przestrzennego, albo wymogami zabudowy. Program zagospodarowania ma prawa określać kąt nachylenia dachu wielkość obiektu, a na obszarach objętych kontrolą konserwatorską nawet procedura wykończenia elewacji.