W zeszłych latach obserwujemy stabilny trend we wzroście skali inwestycji z państw Europy Zachodniej.

Największe zagraniczne koncerny dostrzegają ogromny potencjał w Polsce, przez co bardzo często poszukiwane są lokale do wynajęcia w wielu miastach Polski, choć możemy wskazać kilka przodujących miast. Poza Warszawą to dokładnie Wrocław jest najpopularniejszym miejscem do inwestycji. Dlaczego tak jest?

Niższe koszty płac

Nowoczesne biuro

Źródło: en.wikipedia.org

Pamiętajmy, że na pewno pasują im znacznie niższe koszty zatrudnienia pracowników. Na przykład przeciętne płace w krajach zachodnich (włączając w to koszty ubezpieczenia i tym podobne) to około 29 euro na godzinę. U nas jest to niecałe 6 euro.

Przejdź do serwisu oraz dowiedz się ponadto, czy nasz dodatkowy tekst wydaje się być interesujący. Będzie nam także bardzo przyjemnie, jeśli napiszesz komentarz.

Przez to przedsiębiorstwa są w stanie znacznie obniżyć koszty produkcji, a w czasach nienajlepszej koniunktury jest to bardzo korzystne.

Najpopularniejsze lokalizacje

Najczęściej oddziały tworzone są w okolicy największych miejscowości. Kraków, Wrocław czy Katowice to najpopularniejsze wybory wśród firm z zagranicy. Jest to dowód na to, że nie tylko stolica liczy się wśród inwestujących. Przyczyną tego są wyższe koszty najmu biura oraz najwyższe koszty pracy w kraju. Firmy wolą otwierać zakłady w pobliżu pozostałych miast, gdzie występuje ta sama kadra z podobnym poziomem edukacji, ale o dużo mniejszych wymaganiach finansowych.
Jeszcze jednym plusem są oczywiście utworzone specjalne strefy ekonomiczne, w których firmy prowadzące produkcję mogą płacić dużo niższe podatki.

Biuro nie tylko w Warszawie

Przestrzeń biurowa

Źródło: macafconsultancy.com

Takie rozrzucenie zakładów po kraju sprawia, że nie ma już potrzeby otwierania siedziby w stolicy. Było tak jeszcze jakiś czas temu, gdy przedsiębiorstwa zagraniczne koniecznie chciały mieć siedzibę w Warszawie, bo reszta kraju nadal się dopiero rozbudowywała. W czasach obecnych, gdy fabryki tworzone są np. w sąsiedztwie Poznania czy Lublina, rozsądniej jest otworzyć biura w ich pobliżu. W niektórych przypadkach jednak firmy wybierają inne rozwiązanie. W stolicy otwierana jest główna siedziba, aczkolwiek nie za duża, a główne biura są w okolicy fabryk. To sprawia, że znacznie przeobraził się rynek wynajmu biur we wszystkich województwach. Można się samemu o tym przekonać czytając ogłoszenia, gdzie popularne są biura jak np. nieruchomosci.surfland.pl. Występuje sporo ogłoszeń najmu małych biur jak i całych budynków.

Pozytywne zmiany

Dzięki tworzeniu specjalnych stref ekonomicznych i mądrym działaniom lokalnych władz, coraz więcej inwestycji zagranicznych rozpoczynanych jest w różnych częściach kraju. Powoduje to że płyną tam wielkie pieniądze, zmniejsza się bezrobocie. Takie regiony mają jedyną w swoim rodzaju możliwość rozwoju. Być może nie dościgną Warszawy, ale ważne jest że młodzi ludzie nie muszą już jechać za pracą do stolicy i mogą ją znaleźć np. w Lublinie.