W naszych szerokościach geograficznych trzeba nastawić się, że co najmniej przez pół roku kalendarzowego pali się w piecach. Ogrzewanie jest tak istotną instalacją, że żaden posiadacz domu nie jest w stanie wprowadzić się na stałe, jeżeli w piwnicy nie umieszczono np. pieca co. Jednak wraz z rozwojem nowych technologii pojawiły się na rynku rozwiązania, które kompletnie zrewolucjonizowały nasze myślenie o ogrzewaniu.

Pompa ciepła

Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
Niegdyś budynki ogrzewano głównie standardowym opałem, czyli węglem brunatnym lub ewentualnie drewnem. Z czasem ekologia stała się modna, co w rezultacie stało się przyczyną tego, że w naszych piwnicach zaczęły się pojawiać całkiem inne sprzęty.

Staromodne piece kaflowe i stalowe piecyki zostały wyparte nasamprzód przez potężne i sporo ważące piece co, które skądinąd działają do po dzień dzisiejszy i mając się całkiem dobrze. Ich bezdyskusyjną zaletą bywa fakt, że można w nich puszczać z dymem wszelkiego rodzaju surowce, od węgla brunatnego poczynając, a na tekturze finalizując. Jednakże teraz producenci systemów grzewczych skupiają swoją uwagę na odnawialnych surowcach, czyli np. na świetle słonecznym.

Rewolucja mogła się urzeczywistnić dzięki takim urządzeniom jak pompy ciepła (dowiedz się więcej na stronie www). Działają one na zasadach wyznaczonych przez fizykę, więc bazują na teorii, którą ludzkość zdobywała przez wieki. Ciepło do grzania mieszkalnych murów jest pozyskiwane z gruntu, lecz na tym nie finał. Udaje się nawet do tych celów wykorzystać także wodę, a nawet powietrze.

Rekuperator

Autor: ARCHIPELAG
Źródło: ARCHIPELAG

Czerpanie energii cieplnej ze znanych od znanych od starożytności żywiołów jest bardzo opłacalne, gdyż pompy ciepła bywają też wykorzystywane do ogrzewania bieżącej wody. W ten sposób można, jak widać, zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną (Nanoterm – rekuperacja (rekuperacja stargard) i pompy ciepła).

Rekuperacja to wyraz, który nie tak dawno zadomowił się w polskich słownikach. Słowo to nazywa także czysto fizyczne zjawiska, a przy okazji ma całkiem sporo wspólnego z obecnie modną ekologią. Reguła zdrowego rozsądku uzmysławia nam, że nie wypada marnotrawić żadnej energii i to prawidło tyczy się też instalacji grzewczej. Wykorzystanie wszystkich możliwości bywa o tyle ważne, że opłaty związane z prowadzeniem domu i w tym przypadku będą spadały. Kto zatem jeszcze nie zna profitów, jakie są powiązane ze słowem rekuperacja, powinien jak najszybciej przewertować specjalistyczną prasę bądź poczytać stosowane fora internetowe.