Wznosząc dom musimy nie tylko zadbać o postawienie odpowiednich ścian z najnowocześniejszych budulców, w taki sposób by nasz nowy dom spełniał dzisiejsze wymogi ochrony środowiska, lecz także takie, które umożliwią nam zaoszczędzić finanse przez obniżenie straty ciepła. Wykorzystujemy więc różnego typu systemy dociepleń, bowiem chcemy by nasz budynek był komfortowy a zarazem niedrogi w utrzymaniu.

Planując budowę dom przewidujemy również w jaki sposób będziemy go grzać. Sposobów jest niemało. Można zastosować piec centralnego ogrzewania bądź grzanie gazowe. Ale możemy także wykorzystać najnowocześniejsze kominki z systemem nadmuchów, jaki poprzez systemy kominowe (więcej na ) będzie rozprowadzać ciepło po wszystkich pomieszczeniach. Dobrze od razu zaplanować budowę stosownego dla naszych potrzeb komina, który skutecznie będzie odprowadzał z naszego domku spaliny produkowane przez wybrany piec czy kominek. By było to bezpieczne, należy zastosować odpowiednie materiały, w tym specjalnie do tego celu skonstruowane pustaki kominowe na strop teriva, całkowicie odporne na niszczący wpływ spalin. System kominowy musi zostać dopasowany do rodzaju pieca jaki będzie w budynku zainstalowany tak, żeby oba te elementy współpracowały z sobą w sposób bezawaryjny i bezpieczny.

Murowanie ścian z pustaków ceramicznych

Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Przepisy prawa budowlanego – prócz wybudowania komina – wymagają, aby we wnętrzach bez okien (takich jak toaleta piwnica lub styropapa aneks kuchenny) wykonano odpowiedni system wymiany powietrza, doprowadzający do wnętrza czyste powietrze i odprowadzający zanieczyszczone powietrze na zewnątrz . Zwykle stosuje się w podobnych przypadkach wentylację grawitacyjną, wykorzystując różnice temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz budynku. Ponieważ – jak wiemy – ciepłe powietrze jest lżejsze niż zimne, dokonuje się obieg powietrza.

W miejsce ciepłego do mieszkania dostaje się chłodne, zaś gorące uchodzi na zewnątrz. Proces ów powtarza się nieprzerwanie. By jednak system ten mógł działać prawidłowo, potrzebne będą tak zwane pustaki wentylacyjne. Zostały one zrobione tak, aby w przewodzie wentylacyjnym realizowała się samoczynna wymiana powietrza.
Efektywne działanie systemu kominowego oraz systemu wentylacyjnego jest niezwykle istotne dla zachowania dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa domowników, dlatego wskazane jest poświęcić temu tematowi właściwą ilość czasu i funduszy.