Wybór ogrzewania domu nie należy do prostych działań. Każdy, kto wznosi dom zastanawia się, jaki rodzaj ogrzewania wykorzystać, by było wydajne i stosunkowo niedrogie. Wybór na rynku jest spory i z pewnością każdy wybierze coś dla siebie i własnego domu. Jednakże, aby to zrobić należy dobrze się namyślić, przejrzeć różne warianty i wytypować tą właściwą dla własnego domu.


Różne możliwości ogrzewania domu

pompa ciepła

Autor: NATEO
Źródło: NATEO
Jedną z propozycji ogrzewania domu są pompy ciepła, czyli urządzenia, eksploatujące energię cieplną, która nazbierała się w naturalnym środowisku. Dzieli się je na trzy gatunki: wodne, powietrzne oraz gruntowe. W szerokości geograficznej, w jakiej znajduje się Polska najbardziej opłacalnym rozstrzygnięciem są gruntowe pompy ciepła, albowiem przez cały rok temperatura ziemi jest stała. Za pomocą odwiertów w gruncie instaluje się dolne źródło ciepła tymczasem instalacja górnego źródła ciepła odbywa się już w domu. Ich działanie polega na przetłoczeniu ciepła (odwierty pod pompy ciepła) z obszaru o niższej temperaturze w tym przypadku z gruntu do lokalizacji o wyższej temperaturze, czyli wnętrz w domu.

Pozytywne strony montażu gruntowych pomp ciepła

Do ewidentnych walorów montażu takiego wariantu ocieplania jest posiadanie własnego źródła energii cieplnej. Ponadto gruntowe pompy ciepła są przyjazne środowisku i nie prowadzą do jego zanieczyszczeń. Maszyna w czasie działania emituje niewysoki zakres hałasu. Zdobywa się więcej ciepła niż wprowadziło się w nie energii elektrycznej. Pompy te mogą mieć dwojakie zastosowanie zimą służą do ocieplania domu natomiast latem mogą służyć, jako klimatyzacja.

gruntowe pompy ciepła

Autor: Dave Pape
Źródło: http://www.flickr.com
Są to też urządzania bezobsługowe oraz eksploatowane mogą być przez bardzo długi czas bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat na modernizację. Są one bardzo bezpieczne, proste w strukturze i niezajmujące wiele miejsca. Służyć mogą do różnych systemów ogrzewania wnętrza zarówno podłogowego jak i ściennego. Gruntowe pompy ciepła są typem sprzętu służącego doocieplania domu, które na pewno usatysfakcjonują każdą osobę, która zdecyduje się na ich instalację w swoim domu.