Miernik O2 przeznaczony jest do wykonywania pomiarów stężenia tlenu w powietrzu za pomocą procedury przepływowej. Monitorowany gaz jest doprowadzany do miernika przez specjalne króćce.
To umożliwia włączenie tlenomierza w układ specjalnych rurek pobierających tlen z poddawanego badaniu obszaru.
Przepływ poddawanego badaniu gazu musi być wymuszony przez np. pompkę powietrza. Rezultaty tego typu kontroli są prezentowane poprzez dwuprzewodowy cyfrowy prądowy interfejs, który jest istotnym sposobem łączenia sprzętów pomiarowych. Interfejs wykorzystuje również dwuprzewodową linię mającą dowolną polaryzację umożliwiającą przesyłanie bez żadnych zakłóceń danych równocześnie z zasilaniem na niezwykle duże dystanse (przy wykorzystaniu typowych przewodów typu skrętka telefoniczna). Mógłby to być nawet transfer na 1000 metrów. Miernik tlenu można by podłączyć bezpośrednio do specjalnego reguLatora lub do laptopa przez specjalistyczny interfejs albo przez jeden z dużej ilości koncentratorów danych.
Wspomniany miernik tlenu można by użyć dla przykładu w celu mierzenia stężenia tlenu w tego typu miejscach jak hala upraw pieczarek, w celu badania emisji gazów czy w celu monitorowania atmosfery w celach bezpieczeństwa. Odmiennym powodem jest kontrola działania różnorodnych układów wentylacyjnych. Tlenomierz może być dostarczany w następujących opcjach: sam miernik (bez oprzyrządowania), z zasilaczem sieciowym, z zasilaczem i filtrem powietrza, zatem jest to zestaw, zainstalowany na specjalnej listwie. Nie można by pozwalać do wykraplania się wody wewnątrz miernika tlenu.
W razie użycia miernika tlenu do mierzenia powietrza pobieranego z wilgotnych pomieszczeń, trzeba przed miernikiem tlenu użyć filtr osuszający. Tlenomierz powinien być w temp. 5-10 stopni Celsjusza, zatem większej, niż ciepło pokoju, z którego jest pobierane powietrze i klimatyzacja podsufitowa aleklima do mierzenia wilgoci .