Osuszanie powietrza jest to proces jaki polega na obniżeniu ilości wodnej pary zawartej w powietrzu przez użycie stosownych strategii.
Jedną z często stosowanych strategii jest z pewnością grzanie oraz wentylowanie wnętrz.

drzwi

Autor: MoWePhoto.de
Źródło: http://www.flickr.com
nagrzewnice   slider

Autor: KLIMA-TOP
Źródło: http://dimycz.pop.e-wro.pl/tmp/1.jpg
kruszywa

Autor: Rockman of Zymurgy
Źródło: http://www.flickr.com

Ta strategia polega najczęściej na podniesieniu temperatury we wnętrzu a także jego intensywnym wentylowaniu. Jej skuteczność zależna jest od zewnętrznych warunków, jakie mogą uniemożliwiać jej wykorzystanie. Stanie się tak wtenczas, gdy zawartość wilgotności w powietrzu na zewnątrz budynku jest równa bądź wyższa niż obecność wilgoci w pomieszczeniu. Ta metoda będzie tym skuteczniejsza im temperatura na zewnątrz budynku będzie niższa, natomiast w środku osuszanego pomieszczenia większa. Stąd najlepsze rezultaty możemy uzyskać w zimie, gorsze jesienią, natomiast najgorsze albo brak wyników w lecie.
Wilgoć w powietrzu może być powodem powstawania przykrych następstw, takich jak na przykład kiepskie samopoczucie, rozmaITe choroby, materialne straty jak też powodowanie podniesienia niebezpieczeństwa wypadków w trakcie wykonywania pracy. Osuszacz budowlany, prócz nagrzewania a także nawilżania służy także do utrzymywania odpowiednich parametrów powietrza w pomieszczeniach, w których pomieszkują ludzie bądź prowadzone są procesy technologiczne. Procesy technologiczne wielu z sektorów przemysłu wymagać będą powietrza o wskazanej wilgoci, w wielu przypadkach o wiele niższej od wilgoci powietrza otoczenia. Zmniejszenie ilości wilgotności w atmosferze blokuje rozwój drobnoustrojów oraz grzybów w nim zawartych.

Z tej przyczyny osuszanie odnajduje zastosowanie również w pewnych procesach wytwórczych. Osuszanie powietrza (zobacz|sprawdź osuszanie powietrza) używa się przede wszystkim w przemysłach tj. między innymi: spożywczym, budowlanym, przetwórstwie drewna itd.