Przydomowa oczyszczalnia ścieków może być dobrym podejściem w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia do systemu kanalizacyjnego. Jest to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które z sukcesem wypiera z zastosowania zbiorniki bezodpływowe, czyli szamba.

biologiczna oczyszczalnia ścieków

Autor: Thomas Schlosser
Źródło: http://www.flickr.com
Bez wątpliwości zakup szamba oraz jego instalacja jest tańszą opcją, wynosi ok. 5000 zł, jednak pod względem użytkowania okazuje się całkowicie nieintratne.
oczyszczalnia ścieków

Autor: Jameson Fink
Źródło: http://www.flickr.com
Przyjmując, że wywóz ścieków odbywa się 2 razy w miesiącu i kosztuje średnio 90 zł.

Zainteresował Cię wpis tekst? To przejdź do oferty przegląd techniczny budynku, aby zapoznać się z ciekawymi info na ten temat, jakie dla Ciebie opublikowaliśmy.

O wiele bardziej gospodarczym rozwiązaniem jest tzw. biologiczna oczyszczalnia ścieków, która wbrew pojawiającym się opiniom, nie wymaga wiele miejsca na układ drenażowy, nie ma też konieczności dodawania do niej specjalnych preparatów, a przede wszystkim nie wydziela niemiłych zapachów. Takie niedogodności towarzyszyły oczyszczalniom starszej generacji, tzw. drenażowym, jakie okazywały się awaryjne a także niewydajne, przeważnie ze względu na nieprawidłowy montaż. Ponadto drenaż taki musimy wymieniać raz na 9 lat, ze względu na kolmatowanie. Współcześnie coraz więcej krajów UE decyduje się na zupełny zakaz montażu takich technologii – więcej pomocy na kingspanenviro.com.

Biologiczne oczyszczalnie ścieków opracowane zostały zgodnie z najwyższymi standardami unijnymi, nie potrzebują ogromnej powierzchni, mogą być zainstalowane przy dowolnym poziomie gruntowych wód a także nie wymagają używania biopreparatów. W tychże oczyszczalniach w jednym zbiorniku następują procesy redukcji zawiesiny, tak beztlenowe jak też tlenowe na złożach biologicznych.

Zainteresowały Cię wiadomości zawarte w tym artykule? Zapewne spodoba Ci się również dodatkowe czytanie (https://drabest.pl/pl/20-drabiny-aluminiowe). Nie zwlekaj zatem i przejdź do nowej witryny.

W rezultacie otrzymujemy oczyszczone ścieki, jakie możemy odprowadzić do wód powierzchniowych względnie do gruntu. Instalację możemy uskutecznić w każdym gruncie oraz wymaga ona dużej przestrzeni. Eksploatacja polega na wywozie raz do roku części mineralnych, które gromadzą się na spodzie oczyszczalni ścieków. Rzecz jasna, ażeby bakterie tlenowe wyekwipować w tlen konieczna jest energia elektryczna. Tutaj w zależności od techniki należy liczyć się z kosztem rocznym około 200 zł, co wraz z kosztem wywozu osadu da nam kwotę ok. 300 zł na rok. Jest to suma ponad siedem razy niższa niż wywóz ścieku z szamba, jednakże także trzy razy tańsza w porównaniu do kanalizacji – sprawdź kompletną propozycję pod adresem.

biologiczna oczyszczalnia ścieków

Autor: Iwan Gabovitch
Źródło: http://www.flickr.com
Podsumowując można skonstatować, że biologiczna oczyszczalnia ścieków może być zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem pozbycia się niewygodnego kłopotu ścieków. Jeżeli chodzi o koszty całej inwestycji, na rynku znajdują się rozwiązania o różnej rozpiętości cenowej.

Gwarancję poprawnego funkcjonowania z wszystkim przedstawionymi atutami dają nam przyrządy dużej klasy, początkowy koszt razem z montażem waha się w granicach od 13 000 do 18 000 zł, jednak jest to koszt, który w długoterminowej eksploatacji jest w najwyższym stopniu ekonomicznym podejściem, gwarantującym bezawaryjność jak też przyjaznym dla naszego środowiska.