Materiały termoizolacyjne można stosować w wielu Urządzeniach. Przykładowo brak lub nieodpowiednie wykonanie czy dobranie materiałów uszczelniających w przypadku różnorodnego typu urządzeń grzewczych, może być powodem znacznych strat energii cieplnej.

łóżko piętrowe

Autor: Stephen Kruso
Źródło: http://www.flickr.com
ogrodzony plac budowy

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to stosunkowo spory problem, dlatego też żeby go unikać, wykorzystywane są różne przeznaczone do danych celów materiały izolacyjne. Jednym z takich produktów są sznury termoizolacyjne. Ich ogromną zaletą jest to, że znakomicie dopasowują się do jakiejkolwiek uszczelnianej przy ich pomocy powierzchni. Jest to też produkt dosyć elastyczny, jednak jego najważniejszą zaletą jest to, że takie sznury są mocne i odporne na oddziaływanie wysokich temperatur. Na rynku występują szczeliwa termoizolacyjne o różnym poziomie twardości. Produkowane są także w formie twardoplecionej.
pomoc

Autor: Klimatop
Źródło: www.klimatop.pl
Użycie tego materiału termoizolacyjnego gwarantuje idealną izolację narażonych na przegrzewanie elementów. Takie sznury termoizolacyjne blokują dostęp gorącego powietrza oraz uniemożliwiają zgromadzonym w sprzęcie gazom wydostanie się poza takie urządzenie. Dzięki wykorzystaniu tego rodzaju sznura, możliwe jest bezpieczne wykorzystywanie takich urządzeń jak m.in. kotły, piece, suszarki, kable wiązki kablowe parowe czy niektóre linie techniczne. Na rynku oferowane są przeważnie dwa rodzaje sznurów termoizolacyjnych. Są to mianowicie szczeliwa ceramiczne oraz szczeliwa szklane. Zazwyczaj stosowane są do termoizolacji pieców oraz kominków.

Występują odmiany dopasowane do pracy w określonej najwyższej temperaturze, np. do 500 czy też 600 stopni Celsjusza. Są one tworzone z różnego typu włókien, np. szklanych czy glinokrzemianowych. Niektóre z nich są także przystosowane do pracy na statkach.