Zaczyna się sezon grzewczy. O ile mieszkańcy apartamentowców nie powinny przejmować się niczym – odkręcają kurek w kaloryferze i miło jak w Raju – ludzie z uroczych domów z ogródkiem, a szczególnie ci, którzy mają cel stać się właścicielami domku z ogródkiem – mają się czym frapować, bowiem grzanie takiego domostwa to wyzwanie nie lada.

kominek

Autor: Ray Bouknight
Źródło: http://www.flickr.com

Możliwości mamy naprawdę wiele, poczynając od schematycznego ogrzewania przy pomocy rozmaitego rodzaju węgla poprzez grzanie gazem aż po użycie do opalania kominka. Nadmienione sposoby zapewnienia sobie luksusu termicznego mają swoje defekty i pozytywy. Nie prawdą jest iż kominki nie mogą być głównym systemem grzewczym.

Na początku należy nadmienić, iż tenże rodzaj nagrzewania – o ile miałby zostać głównym sposobem ogrzewania pomieszczeń – nadaje się wyłącznie do nowych czy poddawanych gruntownej renowacji budowli z powodu współczesnych technologii pozwalających na funkcjonalne ogrzewanie całego domostwa. W starym, nie odnawianym budynku trzeba by zamontować kominki we wszystkich pomieszczeniach, co było by nieefektywne.

kominek

Autor: Phil Guest
Źródło: http://www.flickr.com

Zazwyczaj w naszej szerokości geograficznej stosuje się specyficzne połączenie tradycyjnego kotła CO z kominkiem. Najnowocześniejsze kominki wyekwipowane mogą być w tzw. płaszcz wodny, umożliwiający wykorzystanie instalacji kominkowej nie jedynie do ogrzewania mieszkania, ale również zapewnienia sobie ciepłej wody. W tym miejscu jest oferta – kominki firmy mefisto.

Niezaprzeczalną zaletą kominków są ich pozytywy estetyczne jak też to, że właściciel może spozierać w ogień, a jest coś zajmującego w tej czynności. Z technicznego punktu widzenia kominki są najlepszym uzupełnieniem bazowego systemu grzewczego. Możemy nimi w prosty sposób z rzadka ogrzać mieszkanie (apartamenty baltic park) wtedy, kiedy nie ma jeszcze sezonu grzewczego, a temperatura sporadycznie spada. Kominki przede wszystkim mogą sprawdzić się wtedy, jeśli zachodzi konieczność ogrzewania wody.
Nie ma wtedy wymogu uruchamiania wielkiego kotła CO tylko po to aby mieć wodę do użytku gospodarczego bądź do mycia. Dobrze jest polecić budowę kominka profesjonaliście. Wyłącznie on w odpowiedni sposób dobierze nam wkład kominkowy tak, by posiadanie kominka było dla nas radością a nie udręką. Kominki wymagają właściwie spreparowanego drewna.