Stawiając budynek powinniśmy nie tylko zadbać o postawienie odpowiednich ścian z najnowocześniejszych budulców, w taki sposób aby nasz nowy dom spełniał współczesne wymogi ochrony środowiska, lecz również takie, które pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze poprzez zmniejszenie strat ciepła. Wykorzystujemy więc rozmaitego typu systemy dociepleń, bo pragniemy żeby nasz dom był komfortowy oraz niedrogi w utrzymaniu.

Planując konstrukcję dom przewidujemy również jaką sposobem będziemy go nagrzewać. Sposobów jest niemało. Można zastosować piec CO bądź ogrzewanie gazowe. Jednak można również wykorzystać najnowocześniejsze kominki marmurowe kominki z systemem nadmuchów, który poprzez systemy kominowe będzie rozprowadzać ciepło po wszystkich wnętrzach.
Dobrze od razu zaprojektować budowę odpowiedniego dla naszych wymagań komina, który skutecznie będzie odprowadzał z naszego domku spaliny wytwarzane przez wybrany sposób ogrzewania. Aby to było bezpieczne, musimy zastosować odpowiednie materiały, w tym specjalnie do tego celu stworzone pustaki kominowe na stropy teriva, które są odporne na niszczący wpływ spalin. System kominowy powinien zostać dostosowany do rodzaju pieca jaki będzie w budynku zamontowany tak, żeby oba te elementy współpracowały z sobą w sposób bezawaryjny oraz bezpieczny.

Murowanie ścian z pustaków ceramicznych

Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Regulacje prawa budowlanego – poza wybudowaniem komina – wymagają, aby we wnętrzach bez okien (takich jak umywalnia piwnica czy aneks kuchenny) zrealizowano odpowiedni system wentylacji, doprowadzający do wnętrza świeże powietrze i odprowadzający zanieczyszczone powietrze na zewnątrz . Zwykle wykorzystuje się w takich przypadkach wentylację grawitacyjną, polegającą na wykorzystaniu różnic temperatur między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ponieważ – jak wiemy – gorące powietrze jest lżejsze niż zimne, dokonuje się przepływ powietrza.

W miejsce gorącego do budynku dostaje się chłodne, a ciepłe uchodzi na zewnątrz. Proces ów powtarza się w nieskończoność. Aby jednak system ten mógł działać prawidłowo, niezbędne będą specjalne pustaki ścienne. Są one stworzone tak, by w przewodzie wentylacyjnym dokonywała się samoczynnie wymiana powietrza.
Sprawne funkcjonowanie systemu kominowego a także systemu wentylacji jest bardzo istotne dla zachowania zdrowia i bezpieczeństwa domowników, dlatego warto poświęcić temu tematowi odpowiednią ilość czasu oraz środków.