Systemy rozsączające wodę deszczową wykorzystywane są do jej efektywnego zagospodarowania. Jej właściwości odróżniają się od tych, jakie ma woda z wodociągów, jednak można używać wody deszczowej np do spłukiwania WC, prac porządkowych na dworze i wewnątrz domu czy choćby do mycia auta, czy prania.

rozsączanie

Autor: http://fixar.de
Źródło: http://fixar.de
Jednak aby zdołać na własnej działce w pełni wykorzystać korzyści wynikające z możliwości wykorzystania deszczówki, trzeba na niej zainstalować system rozsączający. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu systemowi można uniknąć rodzącej kłopoty konieczności podłączenia się do kanalizacji. Zazwyczaj ma ona za małe wymiary, aby pomieścić całą deszczówkę. Układy rozsączające wykorzystują rozsączanie, żeby we właściwy sposób zagospodarować nadmiar wody deszczowej. Proces ten może być prowadzony przez rury drenarskie czy odstojniki.

Ten odnośnik do strony prowadzi do niezwykle atrakcyjnej strony, która ma równie intrygujące dane na omawiany wątek.

Wykorzystanie systemu rozsączającego jest jednak uwarunkowane od paru czynników. Jest to m.in. odpowiednie napowietrzenie i fachowe zaprojektowanie systemu.

Żeby system rozsączający pracował bez żadnego kłopotu, należy mieć stosownie dużą powierzchnię, aby w wypadku wymagania uzyskać pozwolenie na budowę czy zapewniać właściwy czas wsiąkania wody. Poza tym należy zachowywać określony poziom wody gruntowej. Dodatkowym wymogiem jest odpowiednio duża odległość od zbiornika na deszczówkę i od samego budynku. Dystanse te muszą wynosić odpowiednio 3 oraz sześć m. Ponadto bardzo ważny jest też rodzaj gruntu, jaki jest w ogrodzie.

Do zamontowania podziemnego zbiornika na deszczówkę stworzonego z tworzywa sztucznego, nie jest potrzebny ciężki sprzęt, ponieważ jest on dosyć lekki. Najtańszym sposobem jest użycie beczki plastikowej, jaka po części napełniona jest żwirem .