Są to urządzenia, które niezbędne są w energetyce prosumenckiej oraz są niezwykle potrzebne przy podłączaniu niektórych silników. Jest to urządzenie funkcjonujące na odwrót do prostownika, ponieważ przekształca on prąd stały na prąd przemienny.
Tego typu urządzenie jak falownik moglibyśmy rozdzielić na kilka rodzajów.

W zależności od tego, jaka właściwość będzie stanowiła kryterium podziału. Dobierając falowniki ze względu na źródło zasilania, możemy wyróżnić falowniki napięcia, które zasilane są z baterii kondensatorów o znacznej sile i falowniki prądu, jakie są zasilane z układu, który zakończony jest dławikiem. Falowniki możemy ponadto rozdzielić ze względu na źródło zasilania. Wyróżniamy tutaj falownik jednofazowy, jaki możemy podłączyć do silnika trójfazowego po zmianie sposobu podłączania takiego falownika z gwiazdy na trójkąt.

Podoba Ci się taki materiał? Jeśli tak, to z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że podobny tekst jest na wyciągnięcie ręki. Po prostu zobacz ten link wiercenie w betonie Wrocław.

Tego typu rozwiązanie będzie się sprawdzało, jeżeli w miejscu podłączania silnika nie będzie dostępu do zasilania siłowego. Falownik trójfazowy nie będzie wymagał zmiany metody łącza. Sam falownik natomiast musi być podpięty do siły.

termoizolacje

Autor: Knauf Insulation
Ze względu na formę kierowania moglibyśmy odróżnić falowniki wektorowe i falowniki skalarne. Falowniki wektorowe są używane do zasilania układów stałomomentowych i zapewniają lepszą dynamikę napędzania przy obrotach niskich. Falowniki skalarne są używane do zasilania systemów zmiennomomentowych. Zadaniem ich jest minimalizowanie ilości dostarczonej energii, aby starczyła ona, aby spełnić wymogi znamionowe. Najskuteczniejszym falownikiem do pompy będzie falownik skalarny. Do tokarki idealny będzie falownik wektorowy. Do wiertarki stołowej tak jak do tokarki najkorzystniej sprawdzi się falownik wektorowy lub skalarny, jaki ma tryb wektorowy do wyznaczonego silnika.

Falowniki wykorzystujemy w takiej sytuacji, kiedy dostępna częstotliwość nie odpowiada wymogom silnika ze znamionowej tablicy, albo gdy należy użyć przykładowo niższe obroty. Poprzez przemianę częstotliwości falownik może służyć także jako regulator obrotów.