Takie części napędowych układów, decydują bezpośrednio o ruchu silników prądu przemiennego, jakie są do nich podpięte.
Falownik to urządzenie elektryczne, które przekształca prąd stały, którym jest zasilany, na prąd przemienny, o wyjściowej częstotliwości regulowanej.

Można odróżnić falowniki przez wzgląd na rodzaj zasilania. Mogą to być falowniki napięcia, jakie są zasilane ze źródła napięciowego. Na wejściu takiego falownika jest kondensator albo bateria kondensatorów o sporej pojemności. Można spotkać także falowniki prądu, które zasilamy ze źródła prądowego. Na wyjściu tego falownika jest dławik. Wyróżniamy ponadto falowniki skalarne, które posiadają zastosowanie w systemach napędowych zmiennomomentowych. Falowniki to elementy niezwykle ekonomiczne.

Opisany temat napisaliśmy mając na myśli Twoje potrzeby. Czekamy na twoją informację, czy spodobał Ci się ten wpis. Daj nam znać – przejdź do strony opakowania drewniane !

Funkcjonowanie ich polega na dostarczaniu do silnika możliwej minimalnej energii tak, aby nie powodować obniżenia się w większym szczeblu częstotliwości wejściowej niżej od zadanej wartości.

wycieraczka

Autor: KOMFORT
Źródło: http://www.komfort.pl/
dom z drewna

Autor: DAVINCI Haus
Źródło: http://www.flickr.com
W systemach napędowych stałomomentowych stosuje się falowniki wektorowe. Cechują się one optymalną możliwością regulacji obrotowego momentu stosownie do wymagań, jakie są stawiane przez urządzenie oraz wykorzystanie jej. Falowniki przemysłowe bywają używane do elektrycznych przetwornic częstotliwości i głównie posługują do regulacji prędkości obrotowej indukcyjnych silników klatkowych. Dzisiaj posiadają dosyć duże zastosowanie w przemyśle i stanowią w najwyższym stopniu wydajny sposób regulowania prędkości. W domowych urządzeniach są stosowane także do regulowania obrotowej prędkości przykładowo pralek. Falowniki posiadają dość wysoką cenę i to ogranicza ich powszechne używanie. Wysoka cena wynika ze skomplikowanej konstrukcji.

Falownik może być stosowany do niewielkich urządzeń, w jakich bywa określona instalacyjna przestrzeń. Posiada wbudowany potencjometr, który eliminuje wymaganie dodatkowych elementów sterujących częstotliwościami falownika.