Wykonanie ocieplenia budynku jest bardzo istotną czynnością tak w przypadku nowych, jak i remontowanych domów. Tę pracę można wykonać za pomocą różnorodnego typu surowców, jednak w określonych miejscach jest to niezwykle trudne.
Trzeba mieć w pamięci, że wymagane jest zachowanie ciągłości osłony termicznej, a to nie zawsze jest możliwe przy wykorzystaniu płyt czy też wełny mineralnej.

Przeważnie w takiej sytuacji najskuteczniejszym wyjściem jest regranulat styropianowy. Jest to doskonały sposób na ocieplanie niełatwo dostępnych miejsc poddaszy czy stropodachów. Takie granulaty stosowane są także do wypełniania pustych przestrzeni w tego typu przestrzeniach jak ściany warstwowe. Wspomniany styropianowy regranulat zazwyczaj może stanowić powłokę drewnianej posadzki albo stropu. Takie surowce jak płyty czy maty posiadają nieco wyższy współczynnik przewodzenia ciepła, więc należy go tworzyć trochę grubszą powłoką. Dla przykładu 20 centymetrowej grubości płyta styropianowa posiada współczynnik wynoszący 0031 W/(m K), warto jest użyć granulat kulki styropianowe o grubości 26 centymetrów. Miałby on współczynnik równy 0043 W/(m K). Jest to jednak bardziej korzystne wyjście, gdyż może bardzo dokładnie wypełnić wszystkie zakątki.
wizja - dom

Autor: Marco Verch
Źródło: http://www.flickr.com
domu

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Sposób układania tego granulatu wygląda nieco inaczej niż w przypadku takich surowców jak choćby płyty. Stosowane jest do tego celu specjalistyczne urządzenie, które taki regranulat wdmuchuje. Daje to więc możliwość uformowania każdej grubości takiej termoizolacji. Jeżeli ocieplany jest nowo powstały dom, zazwyczaj wykonuje się to, gdy ma on stan zamknięty.

Stosowanie granulatu jest o wiele szybsze niż montowanie płyt czy mat. Ten surowiec nie jest też magazynowany na terenie budowy, gdyż jest dostarczany przez firmę, która będzie robić taką izolację.