Większość urządzeń, maszyn i różnego rodzaju narzędzi wymaga jakiegoś zasilania. Aktualnie najczęściej używany w tym celu jest prąd, zdecydowana większość mechanizmów oparta jest właśnie na nim. Jest jednak sporo obszarów, w jakich znacznie lepiej sprawdzać się będą jakieś inne media.

maszyny, hala produkcyjna

Autor: d.s.p
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowo urządzenia siłowe są oparte w dużej mierze o płyny, przez ich wykorzystanie da się podnosić i przesuwać naprawdę duże ciężary. Dużą rolę w różnych zastosowaniach przemysłowych ma również sprężone powietrze.

Aby zgłębić wiedzę na przedstawiany wątek obejrzyj stronę (https://legra.biz/), która posiada fascynujące informacje na prezentowany temat – wystarczy kliknąć.

Na nim opiera się bowiem następna często używana grupa urządzeń, to znaczy urządzenia pneumatyczne.

Wprawdzie nie są one tak powszechnie używane, jak urządzenia mechaniczne czy elektryczne, ale w wielu przypadkach doskonale dają sobie radę. Tak naprawdę wszystkie wymienione wcześniej urządzenia uzupełniają się wzajemnie, przez co da się w konkretnej sytuacji wybrać takie, które najlepiej się sprawdzi. A pneumatyka (pneumatyka sklep) będzie się na przykład dobrze sprawdzać w budownictwie, przemyśle motoryzacyjnym, obróbce drewna czy też majsterkowaniu.

Sprzęt pneumatyczny posiada sporo zalet, dzięki którym w wielu przypadkach jest tak popularny. Przede wszystkim wykorzystuje się w nim powietrze o odpowiednim stopniu sprężenia, które dostępne jest przecież wszędzie dookoła w bardzo dużej ilości. Przez to nie trzeba projektować żadnych skomplikowanych linii przesyłowych, bo po zużytkowaniu będzie ono po prostu oddawane do atmosfery. Oprócz tego urządzenia pneumatyczne są znacznie bardziej niezawodne i bezpieczniejsze od innych rodzajów.

automatyka przemysłowa

Autor: Karen Baijens
Źródło: http://www.flickr.com
Mogą pracować w bardzo zróżnicowanych warunkach, od ciężkiego mrozu po duże upały, a także wtedy, gdy wilgotność powietrza jest duża. Natomiast prosta budowa, brak dużej ilości części ruchomych, jakie mogą się szybko zużyć sprawiają, że są one bardzo mało podatne na rozmaite awarie. Mogą równocześnie występować w różnych wymiarach, zależnie od zastosowania. Przykładowo przyssawka hydrauliczna w małej wersji będzie używana przez majsterkowiczów (przyssawki), a w wersjach przemysłowych przykładowo do przenoszenia ciężkich tafli szkła.