Instalacje grzewcze muszą mieć odpowiednie naczynia zbiorcze, jakie pozwalają na przejęcie znacznie większej objętości wody podczas jej podgrzewania. W momencie braku tego rodzaju możliwości, ciśnienie w instalacji rzeczywiście mocno wzrośnie, co może spowodować, iż rozpocznie się rozszczelnienie.

kanalizacja
W instalacjach c.o. używane są dwa typy naczyń wzbiorczych, są tak więc otwarte i przeponowe. Naczynie wzbiorcze otwarte wykorzystywane są w instalacjach, jakie zasilane są z kotła na paliwo stałe, co zabezpiecza przed niekontrolowanym przyrostem ciśnienia w sytuacji przegrzania, czyli podniesienia się temperatury wody. Montowane są najczęściej w najbardziej wysokim punkcie obiegu grzewczego i połączone bezpośrednio z kotłem, tak zwaną rurą wznośną. Para wodna w takiej sytuacji odprowadzana jest przelewową rurą do kanalizacji – -> sprawdź informacje.

Naczynia przeponowe możemy jedynie zamontować przy zasilaniu instalacji z kotła gazowego lub olejowego, gdzie wewnętrzna automatyka nie dopuści do przegrzania wody. Instalacje które są wyposażone w tego rodzaju naczynie określa się zamkniętymi instalacjami. () Naczynie ciśnieniowe złożone jest z dwóch komór, czyli powietrznej oraz wodnej, jakie są rozdzielone elastyczną przeponą. W okresie wzrostu objętości wody, w czasie jej podgrzewania, następuje sprężenie powietrza, natomiast ciśnienie wody (jonizator wody) w instalacji troszkę się podnosi. Wybór wielkości naczynia wzbiorczego zależna jest od pojemności instalacji wodnej.

rury

Autor: Armacell
Źródło: Armacell
Można więc przyjąć, iż jego objętość powinna wynosić około czterech procent objętości wody, która znajduje się w grzejnikach, rurach oraz kotle. W sytuacji naczyń ciśnieniowych trzeba brać pod uwagę ciśnienie statyczne instalacji, co oznacza wysokość pomiędzy najwyższym oraz najniższym punktem. Niektóre z kotłów posiadają fabrycznie wbudowane naczynia przeponowe i powinniśmy jedynie sprawdzić, czy ich pojemność będzie właściwa dla konkretnej instalacji. Jeśli kocioł nie jest w nie wyposażony, należy zamontować tzw. grupę bezpieczeństwa, która jest złożona z naczynia przeponowego, zaworu bezpieczeństwa i manometru. To bowiem gwarantuje najbardziej właściwe działanie, jest również gwarantem, iż cały ten ważny mechanizm będzie funkcjonował bardzo dobrze. Jeżeli będziemy o tym pamiętać możemy być przekonani, że wszystko będzie funkcjonowało jak należy. A to przecież najistotniejsze.