Zakup drzwi to inwestycja na długi czas. A uwzględniając fakt, iż oferta dostępna na rynku jest bardzo szeroka, wybór najlepszego modelu często do łatwych nie należy. Aby nieco ułatwić sobie zadanie, trzeba przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy. Na co zwrócić uwagę przy kupnie wewnętrznych drzwi?

drzwi wewnętrzne

Autor: INVADO
Źródło: INVADO
Przede wszystkim istotne jest staranne wymierzenie otworu drzwiowego oraz wybór odpowiedniej szerokości skrzydła. Standardowe drzwi możemy zwykle spotkać w kilku rozmiarach: 60, 70, 80, 90 i 100 cm.

Jeśli uważasz, że prezentowany wpis jest warty zainteresowania, to kliknij także ten odnośnik – równie wartościowe materiały znajdziesz w najświeższym wpisie (https://izoplanpur.pl/)!

Następnym zadaniem jest wybór odpowiedniego dla nas sposobu otwierania. Największą popularnością cieszą się drzwi wewnętrzne tzw. uchylne, jednak pamiętajmy, by przed ostateczną decyzją ustalić, jakie skrzydło będzie pasowało do wnętrza: prawe czy lewe. Wtedy musimy wziąć pod uwagę wystrój wnętrza, jego umeblowanie a nawet lokalizację włącznika światła.

Podstawowym kryterium podczas kupna odpowiedniego modelu drzwi jest materiał, z którego są wykonane oraz wzornictwo, albowiem dobrze dobrane drzwi, mogą być największą ozdobą wnętrza.
Drewno, okleina? Decyzja zależy od preferowanego stylu i zasobności naszego portfela. Wróciła moda na białe drzwi. I jest to dobra wiadomość, albowiem biały kolor rozświetla i optycznie powiększa wnętrza, a co więcej daje poczucie świeżości. Alternatywą dla tradycyjnych drzwi są też modele szklane. Prezentują się nie tylko ładnie, ale są także solidne i bezpieczne.

Drzwi wewnętrzne

Autor: austinpaulwhite
Skrzydła drzwiowe, choć stanowią najbardziej istotną część drzwi, potrzebują wsparcia. Dodatkowo powinniśmy zadbać o klamkę i ościeżnicę – stałą, lub regulowaną. Stosownie dobrana ościeżnica powinna współgrać z grubością muru, ale również aranżacją pomieszczenia. Stałe ościeżnice (zobacz koniecznie) – dobrze wyglądają w większości wnętrz we współczesnym budownictwie, z kolei regulowane, sprawdzają się tam, gdzie grubość muru jest niestandardowa – np. w starych kamienicach.

Zaletą ościeżnic regulowanych jest też błyskawiczny montaż. Należy jednak pamiętać, iż w mniejszych pomieszczeniach masywne obramowanie drzwi może je przytłoczyć. Wówczas ościeżnica staje się lepszym rozwiązaniem.