Jest to urządzenie, które daje możliwość zbadania nasycenia krwi chorego tlenem i tętno pacjenta. Do niedawna były one używane wyłącznie w szpitalach.
Obecnie tego typu urządzenie jak pulsoksymetr rozpowszechniane jest w używaniu codziennym przez wzgląd na bardzo niewielkie wymiary oraz prostotę obsługi.

Granito Polbruk

Autor: Polbruk
Źródło: Polbruk
Pulsoksymetria jest to jedno z podstawowych badań, które wykonywane są w wielu dolegliwościach związanych z układem oddechowym przykładowo przewlekła obturacyjna choroba płuc. W przypadku pulsoksymetrii mierzona jest liczba utlenowanej hemoglobiny, która jest obecna we krwi tętniczej pacjenta. Wynik pulsoksymetrii jest podawany w procentach. Monitorowanie saturacji krwi pozwala uniknąć niewydolności oddechowej oraz używana jest podczas zabiegów medycznych, które są prowadzone w znieczuleniu ogólnym oraz podczas tlenoterapii. U zdrowej osoby saturacja krwi powinna się zawierać w przedziale od 95 do 97%. Zauważyć należy jednak, że poziom saturacji obniża się z wiekiem. U osób, które mają więcej niż 74 lata, saturacja może osiągać 93-95%. Saturacja, która wynosi poniżej 90% to niedotlenienie ciała.

Szafa wnękowa w garażu

Autor: Indeco S.A.
Źródło: Indeco S.A.
Pulsoksymetr jest wyposażony w źródło światła i czujnik mierzący jaka część wiązki świetlnej jest pochłonięta. Pulsoksymetr ponadto mierzy tętno pacjenta.

Jeśli ta problematyka Cię wciąga, to masz możliwość zdobyć pokrewne dane na podnoszone zagadnienie. W tym celu odwiedź serwis www malarnia proszkowa.

Zaawansowane modele pulsoksymetrów mają również zamontowany alarm, który informować może użytkownika o spadku saturacji poniżej dozwolonego minimum. Na rynku posiadamy dostępne dwa typy pulsoksymetrów. Są to pulsoksymetry napalcowe i stacjonarne. Pulsoksymetry napalcowe przeznaczone są do użytku poza szpitalem. Niewielkie, proste w obsługiwaniu narzędzie sprawdza się doskonale w domu, w pracy i również w podróży. Pulsoksymetry stacjonarne przeznaczone są do używania w szpITalach albo w domach opieki.

Poza tym, że pulsoksymetr sprawdza saturację oraz puls, można dzięki niemu dokonać kontroli oddechu czy też pomiaru ciśnienia. Pulsoksymetry stacjonarne są to narzędzia w większym stopniu złożone w obsługiwaniu oraz droższe niż modele napalcowe.