Kupując wewnętrzne drzwi, napotykamy na dużo pytań, na które bardzo często nie znamy odpowiedzi. Niestety problem nie kończy się na niezwykle słynnym pytaniu: „lewe czy też prawe”, ale nierzadko dosięga jeszcze głębiej, aż do struktury skrzydeł.

W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić, czym różnią się drzwi modułowe od tych płaskich. Są to 2 w najwyższym stopniu znane rodzaje drzwi wewnętrznych. Rozbieżność między nimi odnosi się do nie tyle wyglądu zewnętrznego, co raczej ich struktury. W naszym kraju tradycja stolarki drzwiowej wiąże się z realizacją drzwi modułowych, ponieważ z wyglądu nawiązują one do tradycyjnych drzwi, które od bardzo dawna były widziane w naszych domach: masywne, stabilne, ciężkie. Drzwi płaskie z kolei to skrzydła optycznie lżejsze, mniej masywne, które weszły do produkcji o wiele później. Jeśli nie masz pewności, czy warto zdecydować się na drzwi modułowe, to musisz mieć świadomość, że budowa (zobacz lina zrywkowa) drzwi modułowych opiera się na dwóch pionowych ramkach, poprzeczce górnej oraz dolnej. Wypełnienie stanowią płyciny o różnorodnej grubości albo szyby.
ekologia
Są one instalowane nie przy pomocy lamówki, ale równocześnie z pozostałymi składnikami struktury, co bardzo poprawia stabilność drzwi. Takie drzwi modułowe oferują o wiele większe możliwości w przedziale wzornictwa, ponieważ prościej, niż w przypadku drzwi płaskich wprowadza się do nich różnego rodzaju innowacje oraz szczegóły. Pod względem ceny plasują się na środku, są droższe od drzwi typowych, jednak są tańsze, niż dla przykładu drzwi szklane albo fornirowane. Drzwi modułowe ze względu na konstrukcję, czynnik estetyczny czy wykonanie, możemy zaliczyć do produktów klasy premium.

Wizualnie drzwi płaskie są trochę lżejsze, niż drzwi modułowe, przy czym wiąże się to również z ich stabilnością. Strukturę stanowią tzw. ramiaki z płyty MDF lub wypełnienie typu „plaster miodu”, klejonki albo płyta wiórowo-otworowa.