Nie posiada to bardzo dużego znaczenia czy aktualnie wznosimy dom lub działamy przy wylewce fundamentów. W końcu spotkamy się na swej drodze z przymusem skorzystania z osuszacza budowlanego.
Osuszacz budowlany pozbędzie się niechcianej wilgoci oraz przyspieszy tym samym proces budowania całego obiektu.

metal

Autor: INSTAL-PROJEKT
Źródło: INSTAL-PROJEKT
Dziś w sprzedaży jest dostępnych niezwykle wiele rozwiązań, które mają wyeliminować wilgoć oraz ułatwić nam pracę. Osuszacze kondensacyjne oraz osuszacze absorpcyjne są podstawowymi rozwiązaniami wykorzystywanymi do osuszania domów oraz budynków. Osuszacz kondensacyjny budową swą przypomina klimatyzację. Funkcjonowanie jego oparte jest na skraplaniu wody, która jest produkowana na chłodnych powierzchniach. Urządzenie tego typu złożone jest ze sprężarki, wentylatora i dwóch płaszczyzn, które wymieniają temperaturę. Jedna powierzchnia ochładza powietrze, a druga ogrzewa. Rozkład chłodzenia ma hermetyczną zabudowę, dzięki temu trzeba jedynie pamiętać podczas użytkowania tego typu osuszacza o regularnym czyszczeniu filtra powietrza. Mocną stroną takiego rozwiązania jest niezwykle dobra efektywność przy wąskim przedziale wilgoci oraz temperatury. Osuszacz kondensacyjny będzie się doskonale sprawdzał wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy ze znaczną wilgotnością powietrza, która wynosi więcej niż 70-80% oraz przy temperaturze w granicach 30 stopni Celsjusza.
doświadczenie

Autor: Carl Wycoff
Źródło: http://www.flickr.com

szczegóły na stronie

Autor: Sarah_Ackerman
Źródło: http://www.flickr.com
Osuszacz adsorpcyjny funkcjonuje na trochę innej zasadzie. Za jego pośrednictwem wytrącana jest wilgoć z powietrza. Jako swój najważniejszy element narzędzie (zobacz noże do wyrówniarki) posiada rotor zatem absorbent. Absorbent wykonany jest na podstawie żelu krzemionkowego. W takiej sytuacji wilgoć z powietrza zgromadzona jest na rotorze.

Wyróżnić można by dwa typy sprzętów, które wykorzystywane są w domu i w bardziej specjalistycznych zamierzeniach. Warto pamiętać o tym, że osuszacz budowlany pobiera więcej prądu niż osuszacz kondensacyjny. Nie nadaje się również do pomieszczeń o niezwykle silnym zapyleniu.