Myślisz… własny dom jest kosztowny… moje niedoczekanie. Nic bardziej mylnego. Jeśli tylko nie pragniesz zdobyć pałacu czy ogromnej posiadłości, dom jest w zasięgu twojej ręki.. Dopasuj się jedynie do wspomnianych w tym tekście reguł.

Tania działka za miastem. Rozejrzyj się, może to potrwa, ale dojdzie do skutku. A oto recepta na twój z pewnością niedrogi dom (kontynuuj czytanie). Powierzchnia zabudowy najlepiej w kształcie kwadratu o boku 7, 5 m wystarczy. Dach prosty dwuspadowy. Dwie kondygnacje: parter i poddasze dedykowane tobie. Zamiast stropu żelbetowego – drewniany (jest mniej kosztowny). Sufitem dolnej kondygnacji zostaną deski, a na nich ulokujesz piankę i panele podłogowe, zaoszczędzisz na decyzji rezygnacji z docieplenia styropianowego i wylewki oraz na pokrywaniu tynkiem sufitu, którego nie wykonasz. Deski delikatnie wyczyścisz zachowując ich pierwotną strukturę i pozostawisz surowe lub możesz pomalować wewnętrzną farbą taką jak ściany.

Schody zrobi z desek szalunkowych zespół budowlańców – to najtańsza opcja. Przy odpowiednim wykończeniu, tj. przetarciu papierem ściernym i pomalowaniu mogą być bez wątpienia designerskie. W opozycji do okien zastosuj na parterze duże,nieruchome szyby. Są bez wątpienia mniej kosztowne niż okna. Oczywiście jedno okno (zobacz również rolety gdańsk) ruchome na parterze będzie niezbędne. Stolarka najkorzystniej w białym kolorze PCV. Zrezygnuj z okien dachowych, są bardzo kosztowne i często ulegają awarii.Wylewanie parteru najlepiej wykonać niezwykle starannie i w efekcie końcowym pomalować farbą żywicową. Tańsza opcja niż płytki ceramiczne.

Poziom podłogi parteru najkorzystniej, aby był podobny do poziomu poddasza, wtedy zaoszczędzisz na braku schodów zewnętrznych. Ogrzewanie najkorzystniej kominkowe. Gotowy kominek wolnostojący kupisz nawet w sklepie budowlanym. Najlepszy z kolei do palenia jest brykiet kominkowy (ważna strona).

A teraz proponowany rozkład pomieszczeń. Parter: wejście bezpośrednio do salonu z aneksem kuchennym. W prawym rogu łazienka, a przed nią na prawej ścianie schody prowadzące na górę.
Poddasze: duża przestronna sypialnia z możliwością podziału na dwie.
Ściany zewnętrzne o grubości 19 cm wystarczą, ale dobrze by było pokryć 20-to centymetrowym styropianem, gdyż dom musi być energooszczędny. Dach warto docieplić pianką natryskową (alternatywa dla wełny mineralnej), idealnie ociepla już przy 12 cm grubości.
Czas działać!. Naprawdę warto.