Współcześnie trudno byłoby wyszukać gałąź przemysłu, jaka nie korzysta z możliwości galwanotechniki. Pokrycia galwaniczne są użytkowane nieomal w każdej branży, nawet w tak wymagającej jak kosmonautyka, czy lotnictwo.

proces cynkowania

Autor: Steve Snodgrass
Źródło: http://www.flickr.com
Galwanizernia zajmuje się pokrywaniem metali różnymi warstewkami które mają uchronić metal odlewy kokilowe przed korozją. Wdrożenie powłok nie tylko rozszerza życie różnego rodzaju wyrobów. Nie mniej ważne jest pozyskanie znakomitego rezultatu estetycznego. Wiele osłonek galwanicznych wykorzystuje się w zamierzeniach czysto dekoracyjnych, co w połączeniu z przymiotami ochronnymi i niższymi kosztami robi z nich rozwiązanie bezkonkurencyjne. Porządnie dobrane osłonki zdołają także udoskonalić właściwości mechaniczne i technologiczne metali.

Cynkowanie ogniowe to procedura zanurzeniowa. Znaczy to, że zarówno przygotowanie powierzchni, jak również powlekanie cynkiem odbywa się poprzez zanurzenie części konstrukcji w wannach, które zawierają kąpiele o dobranym składzie chemicznym. Taka technika zapewnia szansę dotarcia do każdej luki, oczyszczenia jej i ubezpieczenia przed korozją. Finalnym etapem procesu cynkowania jest narzucenie warstewki cynkowej na czyste fragmenty stalowe, jakie zanurza się w roztopionym cynku. Przy zrealizowaniu ustalonych zastrzeżeń dotyczących gatunku stali, przede wszystkim chodzi o zawartość krzemu i fosforu, a także przy właściwym skonstruowaniu fragmentów poświęconych do cynkowania, zdobywa się warstewki przeciwrdzewne wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, erozję, udary, wolne od porowatości, wykazujące doskonałą przyczepność do podłoża.

Cynkowanie ogniowe zapewnia bardzo odporne i ciężko rozpuszczalne naloty kryjące. Warstewka cynkowa zabezpiecza stal przez sporo lat i nie nastręcza konserwacji. Na dodatek można przedłużyć jej trwałość, oraz nadać wyrobom pożądane wartości estetyczne poprzez pokrycie ocynkowanej powierzchni kolejną warstewką lakierniczą, czy też malarską. Okres odporności powłoki cynkowej zależy od obciążenia korozyjnego środowiska, w jakim konstrukcja jest używana, a także od grubości osłonki.