Producenci dachówek ceramicznych zazwyczaj używają angoby i glazury. Dzięki tym zabiegom dachówki mają różnorodne kolory pokrycia, zwiększają się także ich techniczne parametry. Jak dachówki ceramiczne to przychodzi nam na myśl naturalna czerwień. Kolor ten jest obecny
aktywny dzięki związkom żelaza, wypalamy je z glinki. To może jednocześnie powodować, iż dachówki nawet z tej samej linii produkcyjnej mogą różnić się odcieniem, trudno bowiem spotkać glinę, która występuje w jednolitych złożach. Tego typu różnice kolorystyczne są dobrze minimalizowane przez właśnie angobowanie lub glazurowanie.

nowoczesny dom

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze wiedzieć, że proces przygotowania gliny i jej wypalenia jest tak przemyślany, by dachówki odznaczały się przede wszystkim właściwościami typowo technicznymi. Aby stałe się mocne, nienasiąkliwe i mrozoodporne. Nie wpływa to jednak na ich jednolita barwę. Angobowanie dokładnie temu służy, stąd możemy mówić o dachówce angobowanej. Angobowanie jest techniką barwienia, polega to na tym, że na suchą, ale jeszcze nie wypaloną dachówkę nakłada się tak zwaną szlachetną glinkę. To specjalistyczna ciekła masa gliny, którą używa się do produkcji dachówek, z dodatkiem specjalnych materiałów lub tlenków metali.

dachówka

Autor: Paul Sableman
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego właśnie, ażeby uzyskać pożądany kolor, dopiero po wyschnięciu angoby dachówkę można wypalić. Zapewnia to ujednolicenie jej barwy, a także zamknięcie porowatej struktury naturalnej ceramiki. Mieszankę nakłada się tylko na wierzch, stąd we wnętrzu dachówki pozostaje ceglasty, naturalny kolor gliny. Nie wpływa to na trwałość materiału. Angobowanie sprawia, że dachówki są bardziej wygładzone i znacznie bardziej odporne na zabrudzenia niż naturalne, a także te dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Przykładowo, dachówki z dodatkiem angoby szlachetnej (która zawiera kwarc) przypominają glazury, gdyż są w większym stopniu błyszczące (tutaj więcej szczegółów: dachówki o powłoce angobowanej).

Nie dostrzeżemy jednocześnie na ich powierzchni szklistej warstwy, jak w glazurach, natomiast pory pozostają otwarte, co wpływa na zachowanie dobrych właściwości dyfuzyjnych. Angabowanie rzecz jasna zwiększa cenę dachówki. Przykładowo, najmniej kosztowne z nich są o około 10-15% droższe od naturalnych dachówek. Trzeba jednocześnie płacić więcej za bardziej niezawodną jakość.

Jeżeli ten temat jest dla Ciebie ciekawy, to kliknij ten link – to oryginalna witryna (https://alarmtechkontenery.pl/pl/kontenery_z_otwieranym_dnem-172.html), która również zawiera absorbujące dane.

Tak już jest właściwie z wieloma pozostałymi produktami, więc w taj kwestii nie powinno być zaskoczenia. A budowanie domu to tym bardziej zdecydowany powód dlaczego powinniśmy inwestować w najlepsze materiały.