Nowo kupiony dom albo mieszkanie w bloku to ogromna radość, ale też sporo robót związanych z jego umeblowaniem i urządzeniem. Nawet w przypadku mieszkania używanego trzeba najczęściej sporo rzeczy odświeżyć, być może kupić jakieś meble lub odremontować łazienkę oraz kuchnię. Przy nowych mieszkaniach jest dużo więcej pracy.

nowe mieszkania

Autor: Matt Buck
Źródło: http://www.flickr.com
Deweloper z reguły oddaje mieszkanie, które sprzedał w stanie surowym. Rzecz jasna wszystkie instalacje są położone, ale najczęściej na ścianie będą gołe tynki, a podłoga to twardy, położony niedawno beton. Do zrobienia więc w pierwszej kolejności będą ściany i podłogi. Na ścianach warto od razu położyć gładzie, wprawdzie podniesie to sporo koszt urządzania, ale dzięki temu będą one bardzo równe. Czy będzie się chciało pomalować je w jakimś kolorze, czy przykładowo nakleić fototapetę, to w każdym przypadku dobrze będą się nadawały. Przy gładziach kurzy się ogromnie, i jeżeli ktoś będzie planował, że na początku zostawi sobie tynki, a później powróci do tematu za kilka lat, to musi się liczyć z tym, że może mieć ogromną ilość sprzątania.

Łazienka i kuchnia (więcej info o akcesoriach do łazienki – półmiski) to z kolei pomieszczenia, gdzie idealnie sprawdzają się płytki. W łazienkach da się je wręcz ułożyć do samej góry, w kuchniach często kładzie się je do wysokości na której wiszą meble, a wyżej jest już normalna ściana. Oczywiście na podłogach (zobacz wolplan wylewki anhydrytowe małopolska) powinny być tam odpowiednie kafelki, albo odporne na działanie wody parkiety albo deski, bo na brak wilgoci najczęściej nie można tam narzekać.

urządzony pokój

Autor: Tikkurila
Źródło: Tikkurila
Z kolei w innych pomieszczeniach najczęściej wybierane jest drewno, na przykład są to deski, różne rodzaje paneli albo mogące wytrzymać kilka dekad parkiety z dębu lub buku. Następnymi etapami, aby w końcu urządzić swój wyśniony dom i wnętrze, będzie zakup potrzebnych mebli. Kuchnie (wyposażenie do kuchni – zdecydowanie więcej odnajdziesz na tej stronie) często robi się indywidualnie, przez co dokładnie będzie wykorzystana powierzchnia pomieszczenia, a dodatkowo można ją będzie rozplanować dokładnie w taki sposób, jak będzie się chciało. Gdy meble już będą poustawiane, to jeszcze zostanie jeszcze do zrobienia sporo drobiazgów, takich jak powieszenie karniszy, półek i lamp.