Przed wyjechaniem na wycieczkę z przyczepą kempingową należy obejść dookoła zespół pojazdów oraz zdobyć pewność, że wszystko jest w najlepszym porządku: hak kulowy, połączenie elektryczne, opony i światła czy też linki zabezpieczające.
Należy skontrolować również, czy też nasz ładunek jest dobrze przymocowany i osłonięty, wówczas dojechanie do celu powinno być jedynie fragmentem naszej przygody.

Powinieneś zrobić listę przedmiotów do sprawdzenia. Na takiej liście powinny być takie punkty jak to, czy zaczep kulowy jest odpowiednio zabezpieczony. Zaczepy kulowe mogłyby się różnić w zależności od konkretnego typu przyczepy, przy czym w jakimkolwiek przypadku kula zaczepu musi być w całości w gnieździe, natomiast zaczep powinien być zabezpieczony na kuli. Trzeba także upewnić się, czy też działa połączenie elektryczne pomiędzy przyczepą a samochodem. Należy upewnić się też, czy wszystkie elementy odblaskowe oraz światła są czyste oraz czy działają m.in. światła hamowania, światła tylne, reflektory czy też kierunkowskazy.
portret - łazienka

Autor: centralniak
Źródło: http://www.flickr.com

Należy też sprawdzić, czy lina (e-ogniwa liny do zrywki drewna) bezpieczeństwa jest nieuszkodzona oraz odpowiednio przymocowana do pojazdu. Nie tylko w samej kuli, gdyż tego typu lina bezpieczeństwa musi funkcjonować nawet w przypadku pęknięcia kuli. Gdy nasza przyczepa spadnie z haka, to linka awaryjna jest zaciągana i w takiej sytuacji włącza się hamulec awaryjny. Trzeba także upewnić się, czy nacisk na zaczep jest odpowiedni. Powinien on wynieść od 50 do 80 kg. Niewłaściwy nacisk może spowodować, że nasz zespół pojazdów niebezpieczny będzie w normalnym ruchu drogowym. Powinno się również sprawdzić, czy ładunek jest odpowiednio zabezpieczony.

Na drodze często można zauważyć kartony lub odmiennego typu luźne rzeczy. Należy zdobyć pewność, że nasz ładunek jest rozłożony równomiernie i prawidłowo przymocowany w tego typu sposób, aby nic nie mogło się z niego wysunąć.