W okresie letnim, gdy temperatura otoczenia bardzo wzrasta, wiele osób zaczyna używać różnego rodzaju urządzeń, jakie mogą mieć wpływ na temperaturę, która panuje w danym miejscu.

Mogą to być przykładowo różne wiatraki czy też klimatyzatory.
dachówki ceramiczne

Autor: Ter Steege Poland
Jednak do nabycia są również odmienne przyrządy, jakie swym wyglądem bardzo przypominają zwykłe wentylatory, jednak w odróżnieniu od nich nie służą do miejscowego schładzania danego miejsca, a do usprawnienia cyrkulacji powietrza. Stąd też wywodzi się ich określenie – są to cyrkulatory. Ich zadaniem jest wyrównanie powietrza zimniejszego z cieplejszym. Tego typu sprzętów można używać tak w lecie, jak i zimą. Mimo niezwykle podobnego wyglądu, wspomniany cyrkulator, poprzez swoją pracę powoduje, że obecne w danym pomieszczeniu osoby posiadają odczucie, że temperatura otoczenia jest optymalna. Prawidłowy obieg powietrza ma znaczący wpływ na samopoczucie, a regularna cyrkulacja wpływa także na koszt ochładzania czy ogrzewania danego pokoju.
wanna

Autor: John Hickey-Fry
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku do nabycia są urządzenia wielu firm. Nabywając konkretny cyrkulator należy zwracać uwagę na to, czy dany model makiety przemysłowe ma funkcję regulacji prędkości oraz czy ma opcję regulacji położenia głowicy. Gdy już kupimy taki cyrkulator, pozostaje ponadto dobranie stanowiska jego ustawienia. Nie musi być to środek pomieszczenia, cyrkulator może stać gdzieś z boku.

Należałoby jednak ustawić go w okolicy źródła ciepła (przykładowo przy grzejniku) lub zimnego powietrza (np. wentylatora). W taki sposób zwiększymy wydajność cyrkulacji. Warto jest kupić tego typu urządzenie zwłaszcza, że nie jest ono drogie.