Posiadanie własnego domu jest marzeniem chyba większości osób. Samo zakupienie działki nie powoduje, iż można postawić na niej budynek – niezbędne będą odpowiednie dokumenty. Co należy zrobić, aby uzyskać pozwolenie na budowę?

Kupujemy działkę

Odzież robocza

Autor: Walt Stoneburner
Źródło: http://www.flickr.com

Naturalnie pierwszym krokiem do posiadania własnego domu jest zakupienie właściwej działki.

Nie zwlekaj – jeśli spodobał Ci się ten opis, to do zobaczenia (https://drabest.pl/pl/27-przegubowa) mamy także zbliżone treści na stronie, która jest pod wskazanym linkiem.

Podczas poszukiwań powinniśmy mieć na względzie takie kryteria, jak lokalizacja, wielkość czy sąsiedztwo. Ważne jest również to, na jakim terenie znajduje się ewentualne miejsce na nasz dom. Jeśli okolice często nawiedzają powodzie, należy pomyśleć czy nie jest warto szukać czegoś innego – w końcu budowanie domu to znacząca inwestycja, a niewesoło wkładać pieniądze w budynek, jaki potrzeba będzie odremontować zaraz po zamieszkaniu w nim. Oprócz tego decydując się na działkę zweryfikujmy jakie są warunki zabudowy w tym konkretnym miejscu. W tym celu trzeba udać się do urzędu gminy albo przejrzeć te wytyczne na serwisie internetowym (jeżeli istnieje taka możliwość). Tutaj dowiesz się więcej: .

Wybieramy projekt

Jeśli już staliśmy się właścicielami wymarzonej działki we właściwej lokalizacji oraz wiemy jaki budynek możemy na niej wybudować, powinniśmy przejrzeć projekty domów jednorodzinnych, jakie urzeczywistniają niezbędne wymagania. Możemy też zamówić niniejszy projekt u architekta z kompetencjami. Bez względu na to czy zdecydowaliśmy się na gotowy projekt domu czy też na skorzystanie z oferty specjalisty, jaki zaakceptuje nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania, musimy także przygotować plan zagospodarowania działki. Powinien on obejmować nie tylko usytuowanie samego budynku na działce, lecz także drogi dojazdowe, szambo lub studnię. Powinniśmy też starać się o tak zwane promesy przyłączeniowe. Sprawdź więcej: modne projekty domów małych.

Staramy się o pozwolenie na budowę

Zanim rozpoczniemy prace budowlane, musimy uzyskać w odpowiednim urzędzie specjalne pozwolenie. Do wniosku o wydanie niniejszego dokumentu trzeba będzie dołączyć plan zagospodarowania działki, wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także poświadczenie prawa własności do działki i wspomniane już wyżej promesy dotyczące przyłączy mediów.