Każdy z budynków jest tak wytrzymały oraz solidny jak jego fundamenty. Żeby jednak zabudować fundament musimy początkowo zbadać grunt. Dane, które uzyskamy po zbadaniu gruntu umożliwią nam określić obciążenie. To podstawa najlepiej zaprojektowanego domu. Są także grunty, które są dosyć mało spoiste lub słabe. W takich sytuacjach potrzebne jest wzmacnianie gruntów. Dopiero po takim działaniu można posadowić w tym miejscu budynek. Jest parę metod wzmacniania gruntów.

Plac budowy

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z nich jest ubijanie. Jest to najprostszy sposób wzmacnia gruntów piaszczystych, jakie znajdują się pod małymi i lekkimi obiektami.

Koniecznie zobacz artykuł w serwisie (http://www.tawol.com.pl/) publikującym podobne treści. Są tak samo emocjonujące, ponieważ dotyczą tego samego zagadnienia.

Powinniśmy moczyć taki grunt niewielką ilością wody, a następnie ubijać go ubijakami mechanicznymi lub ręcznymi. Może się zdarzyć, iż nośność gruntu będzie zbyt mała, w takiej sytuacji powinniśmy wykorzystać zagęszczanie gruntów (), czyli zagęścić go żwirem albo małymi kamieniami ubijanymi warstwami. Gdy tak zagęszczamy grunt bardzo mokry, powinniśmy stworzyć ścianki szczelne wkoło zagęszczonego odcinka.

Inny rodzaj to zastrzyki z zaprawy cementowej. W tym celu wbija się na właściwą głębokość stalowe rury, do jakich przewodami gumowymi dostarcza się pod ciśnieniem płynną cementową zaprawę. Taka zaprawa dokładnie wypełnia przestrzenie międzycząsteczkowe w gruncie. To z pewnością zwiększy jego szczelność a także wytrzymałość. W dosyć identyczny sposób wzmocnić można grunty metodami chemicznymi, jak wprowadza się do gruntu związki, czy spoiwa budowlane, które mają szkło wodne lub polimery ().

Ostatnia z metod, to wzmacnianie gruntu sposobem Jet Grounting. Należy wymieszać grunt z zaczynem stabilizującym, który wtłaczany jest strumieniowo pod wysokim ciśnieniem. Może tak wzmacniać różnego modelu grunty. Pasuje więc do gruntów organicznych, torfowych ale także luźnych piasków o różnej granulacji. Tego rodzaju wzmacnianie skutecznie zastępuje ściany szczelinowe lub pale. Podczas pierwszego etapu wzmacniania, drąży się grunt do głębokości, jaka jest przewidziana w projekcie. W okresie wiercenia wykorzystuje się płuczkę wodną albo bentonitową.

Fundament pod budowę domu jednorodzinnego

Autor: sscornelius

Ciecz którą tłoczymy pod ciśnieniem bardzo pomaga w wierceniu. Po osiągnięciu zaplanowanej głębokości rozpoczynamy strumieniowe tłoczenie zaczynu przez dysze, jakie są zlokalizowane w dolnej części żerdzi. To jaki sposób wybrać zależy od kilku czynników, ale tak naprawdę jest zależne od gabarytów budynku i rodzaju gruntu. Więcej na