Nie każda osoba wie, że do tworzenia biopaliw na własne potrzeby nie są wymagane jakiekolwiek profesjonalne narzędzia. Wystarczyłaby wyłącznie plastikowa butelka i nieco znajomości tematu.
Źródło: http://www.flickr.com
Profesjonalne maszyny będą jednak konieczne, jeżeli wytwarzanie ma się odbywać na o wiele większą skalę.
Do takiej realizacji konieczne są przemysłowe maszyny do produkcji biopaliw, a zatem np. filtry zgarniające, przenośniki ślimakowe czy podnośniki kubełkowe. Wszystkie tego typu maszyny można by kupić na raty albo na zasadach leasingu. Wytwarzają one biopaliwa przez przerabianie produktów organicznych. W naszym kraju najczęściej wykorzystuje się olej roślinny, z kolei w Europie – olej sojowy bądź słonecznikowy. Sam proces tworzenia biopaliw wymaga zaledwie trzech podstawowych składników: oleju roślinnego, jaki mógłby być nowy albo zużyty, metanolu oraz wodorotlenku sodu albo potasu. Wykorzystywane w fabrykach urządzenia do produkcji biopaliwa są wyposażone grzałki, ponieważ wszystkie reakcje syntetyczne występujące w reaktorze odbywają się prędzej w wyższej temperaturze.
Cały proces przebiega z kolei w estryfikatorze, w którym mogłyby pojawiać się biopaliwa rodzaju FAEE lub FAME. Stworzone w taki sposób paliwa są substytutami oleju napędowego. Można je więc wykorzystywać do napędzania motorów z zapłonem samoczynnym.
Tego typu profesjonalne narzędzia (zobacz wpust pryzmatyczny) są do nabycia również dla osób prywatnych, które pragną ulokować nieco pieniędzy, by potem móc produkować biopaliwo w swoim garażu. Dawałoby to znaczne oszczędności.