Planując budowę domu wolnostojącego, jest wymagane aby szczególną uwagę zwrócić na pokrycia dachu. W sytuacji kiedy nie posiadamy w w obrębie tych zagadnień żadnego doświadczenia, jest korzystnie zwrócić się o poradę fachowca.

Prawidłowo wykonany dach jest w stanie nam służyć przez lata. Miejmy w pamięci te sprawy, kupując materiały. Jeśli pragniemy, aby konstrukcja była dostatecznie wytrzymała i należycie wykonywała swoją funkcję, nie oszczędzajmy na tych zakupach.

Układanie dachu

Źródło: Wienerberger

Tak po prawdzie to właśnie materiały są wyjątkowo kosztowne. Musimy być na to przygotowani. Ale to nie znaczy, że musimy wydawać na dachówkę całą fortunę. Korzystnie jest zrobić przegląd przeglądy budowlane wrocław w składach budowlanych i wyszukać to, co będzie nas interesowało. W dalszej kolejności nasz wybór powinno się dogadać z fachowcem, ponieważ nie każda dachówka ceramiczna jest przystosowana do przełożenia naszego dachu. Model dachówki musi być dopasowany do kształtu dachu. Jeśli będzie ona niewłaściwie dobrana, nie będzie wypełnić odpowiednio swojego zadania. W tym aspekcie bardzo ważny jest kąt nachylenia dachu. Przy mniejszym kącie dobrze jest zastosować dachówki profilowane. Na prostych powierzchniach doskonale sprawdzają się dachówki wielkoformatowe. Natomiast jeśli mamy w planach wymagające znacznego nakładu pokrycia dachowe, wtedy najciekawiej będą się prezentować dachówki o małych rozmiarach (np. karpiówki). Możemy się postarać o zrobienie na dachu tzw. bawolego oka, ale wymaga to od ekipy wieloletniego doświadczenia i dużej pracy. Dobrze dopasowana dachówka ukaże walory naszego domu. Niesłabnącą popularnością cieszą się teraz dachówki płaskie, które doskonale pasują do nowoczesnych projektów. Zanim kupimy oryginalne dachówki w niestandardowym wzorze, zwróćmy, czy w naszej gminie nie ma z góry narzuconego planu zagospodarowania przestrzennego, który określa zarówno kształt, jak i kolor dachu.

Niesamowicie ważna jest jakość dachówek. Przy kupnie sprawdzajmy materiał, z jakiego jest zrobiona, a także, czy nie jest uszkodzona. Również w czasie samego krycia dachu trzeba zwracać na to szczególną uwagę. Aby znaleźć dobrą ofertę cenową, warto wpisać w wyszukiwarce frazę dachówka ceny. Będziemy mogli wtedy wyszukać najkorzystniejszą opcję.