Dla sporej grupy ludzi stosowanie betonu i zaprawy murarskiej ma miejsce na etapie prostych prac, jak stawianie płotu. PO pierwsze musimy wybrać siatkę, następnie słup oraz drut naciągowy. Te wszystkie rzeczy muszą być na pewno dobrze dopasowane z działką z określoną wylewką z cementem. Kiedy to właściwie wykonamy możemy załapać bakcyla budowniczego.

budowa

Autor: Eric.Ray
Źródło: http://www.flickr.com
W jaki sposób jednak dobrać najlepszą zaprawę? W marketach budowlanych jest bardzo dużo gotowych preparatów, jednakże przy niektórych słupkach musimy stosować gotowy produkt od producenta, a jeżeli liczba dołków jest zbyt duża, to może być tak, że zapłacimy za płot więcej, niż wstępnie planowaliśmy. Sporo osób w tym momencie decyduje się na piasek. Warto wiedzieć, że to, co dodajemy się do cementu w gotowych mieszankach będzie się różniło zależnie od potrzeb.

Kruszywa do zapraw wiec możemy podzielić na sztuczne i naturalne. Te pierwsze powstają najczęściej z obróbki termicznej kruszyw mineralnych, dzięki temu tworzy się keramzyt. Ta druga grupa – naturalnych kruszyw, to piasek i rozdrobnione skały, nadają się do różnorakich zadań, jak kruszywa do betonu . Powyższa klasyfikacja jest natomiast zależna od grubości kruszywa.

Czy ta notka wywołała u Ciebie dociekliwość? Jeżeli tak, to poznaj ten niesamowicie wyczerpujący artykuł. On z pewnością też okaże się wart przeczytania.

“Piaskiem” określamy to, co jest kruszywem pochodzenia naturalnego, występuje on w przyrodzie, ma różną budowę oraz cechy własne, zależnie od rejony, z którego jest wydobywany. Wielkość ziaren wynosi do 2 milimetrów. Rzeczami, które mają wpływ na obniżenie wartości tego surowca są zanieczyszczenia materią organiczną, są to korzenie, części roślin czy darń.

kruszywo drogowe

Autor: Peter Craven
Źródło: http://www.flickr.com
Jakość pogarszają też drobne cząsteczki mineralne w formie pyłów. Dobrze jest, w związku z tym do zapraw murarskich i betonów używać kruszyw płukanych w sposób naturalny, czyli z rzek i strumyków. Świetny jest też piasek oczyszczany w profesjonalnych miejscach obróbki kruszywa. Sprzedaż kruszywa w takim miejscu daje nam dobrą jakość . Nie oznacza to przy tym, iż tak zwany piasek zasypowy nie znajduje zastosowania. Ze względu na dosyć niską cenę taki surowiec, który także jest zwany mułkiem jest bardzo dobry do obsypywania fundamentów, zabezpieczenia kabli czy rur gazowych. Dosyć istotną kwestia jest również to, jak piasek jest przechowywany, ponieważ mokry waży dużo więcej, co wpływa na jego cenę.